Nowe ulgi i przywileje dla innowacyjnych firm

Czytaj dalej
Fot. helpsg/Pixabay
Zbigniew Biskupski

Nowe ulgi i przywileje dla innowacyjnych firm

Zbigniew Biskupski

Firmy inwestujące w innowacyjne projekty będą mogły liczyć m.in. na zwrot kosztów w gotówce.

Z informacji, do których dotarła AIP, wynika, że rząd wczoraj skierował do konsultacji społecznych projekt bardzo ważnej ustawy, który przewiduje nowe ulgi i przywileje w podatkach dochodowych dla firm inwestujących w badania i rozwój. Wejście w życie tego prawa może zachęcić do inwestowania w najnowsze technologie, które gwarantują postęp z jednej strony i duże zyski z drugiej.

Projekt przewiduje zarówno zwiększenie listy wydatków, które uznawane są za koszt podatkowy (obniżające podstawę opodatkowania), jak i wydłużenie okresu możliwości odliczenia kosztów na działalność badawczą i rozwojową (B+R).

W przypadku nowo powstałych przedsiębiorstw (start-up), które nie wykazują dochodów albo wykazują dochody za małe do pełnego skorzystania z ulgi wydatkowej, proponuje się alternatywne (do rozliczania ulgi w okresie sześcioletnim) rozwiązanie polegające na przyznawaniu zwrotu gotówkowego dla wydatków kwalifikowanych, które nie zostały objęte ulgą ze względu na brak dochodu do opodatkowania lub zbyt niski dochód, niewystarczający do wykorzystania przysługującej ulgi. Decyzja o wyborze tego rozwiązania pozostawałaby w gestii podatnika.

Rozwiązanie to byłoby skierowane tylko i wyłącznie do podatników rozpoczynających prowadzenie działalności – w roku rozpoczęcia działalności, a także w kolejnym roku podatkowym – jeżeli podatnik w tym drugim roku posiadałby status małej lub średniej firmy (MŚP).

Inne propozycje to:

Ponadto projekt przewiduje zwiększenie kwoty ulgi wydatkowej dla podatników podnoszących stale poziom nakładów na B+R.

Analogiczne zmiany według projektu powinny być wprowadzone do obu ustaw podatkowych: o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Zbigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.