Nowość w Nowej Soli. Ta tablica może się spodobać. Dokumentuje najważniejsze wydarzenia z trzydziestu lat

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miejski w Nowej Soli
Eliza Gniewek-Juszczak

Nowość w Nowej Soli. Ta tablica może się spodobać. Dokumentuje najważniejsze wydarzenia z trzydziestu lat

Eliza Gniewek-Juszczak

Przedsięwzięcie o nazwie Zegar 30- lecia samorządu ma tylko symboliczny zegar. Zdziwią się ci, którzy będą chcieli na nim sprawdzić godzinę. Ale podane informacje powinien znać każdy mieszkaniec Nowej Soli.

W Nowej Soli pojawiła się nowa tablica. Dokumentuje najważniejsze wydarzenia historyczne w Nowej Soli z ostatnich 30 lat wolnej Polski. Tablicę odsłonili trzej ważni dla miasta prezydenci: Krzysztof Gonet, Wadim Tyszkiewicz oraz obecny prezydent Jacek Milewski.

Zegar 30-lecia nie chodzi

Przedsięwzięcie nazwano w urzędzie miejskim zegarem 30-lecia samorządu, bo z takiej rocznicy, powstała tablica. Zastanawiająca okazała się godzina 9.10. Okazało się, że jest przypadkowa. A sam zegar jest tylko nadrukiem. Ale nie chodzi, bo nie miał chodzić.

Wydarzenia zostały ujęte w formie zegara. Tak zresztą, jak poprzednie plansze.

- Założeniem pomysłu było pokazać najważniejsze wydarzenia Nowej Soli ostatnich 30 lat. Najważniejsze, ale także przełomowe, początki czegoś dobrego lub te, które na stałe zapadły mieszkańcom w pamięci i świadomości. Zostały ujęte w formie zegara. Tak zresztą, jak poprzednie plansze (z okazji 450 lat miasta) - wyjaśnia Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego i dodaje, że zegar jest tylko inspiracją.

Wróciliśmy do pomysłu. Jeden zegar zastąpił drugi.

Autorem opisu dwunastu wydarzeń jest Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Twórca treści, które znalazły się na tablicy zaznacza, że zegar jest symboliczny. - Wróciliśmy do pomysłu. Jeden zegar zastąpił drugi - wyjaśnia.

Wydarzenia, których nie można w Nowej Soli zapomnieć

12 wydarzeń, jak 12 godzin na zegarowej tarczy, niełatwo było wybrać z 30 lat. Szef muzeum wyjaśnia, że pierwsze kadencje po 1989 roku były dla miasta szczególnie trudne. Czas przejścia z poprzedniego sytemu na demokratyczny, przekształcenia fabryk, a potem walka bezrobociem wyznaczały te najtrudniejsze lata.

Wyznaczyłem te momenty z historii miasta, które moim zdaniem, z punktu widzenia historyka były znaczące i otwierały pewne procesy.

– Lata 90. zapamięta się jako niesamowity kryzys gospodarczy w Nowej Soli. Dzisiaj czasem nie dostrzega się tej wielkiej pracy, jaką dokonały władze miasta przez dwie pierwsze kadencje – wyjaśnia historyk. – Wyznaczyłem te momenty z historii miasta, które moim zdaniem, z punktu widzenia historyka były znaczące i otwierały pewne procesy.

Zmiany w Nowej Soli

Wielkim wydarzeniem była powódź z 1997 roku. Ale w jej konsekwencji zbudowana została ściana przeciwpowodziowa, która sprawdziła się podczas kolejnej powodzi w 2010 roku. – To są znaczące momenty w historii miasta – podkreśla dr Andrzejewski. – Kolejne wydarzenia wyznaczają pewne etapy rozwoju infrastruktury miejskiej, które są widoczne gołym okiem przez mieszkańców.

Tomasz Andrzejewski do dwunastu wydarzeń zaliczył też wybory prezydenckie w mieście, po którym włodarzem został Wadim Tyszkiewicz. – Kolejne kadencje były realizacją planów prezydenta i jego zaplecza politycznego – wyjaśnia.

Dyrektor muzeum podkreśla, że wśród wymienionych i opisanych wydarzeń znalazły się nie tylko te, które zmieniły oblicze gospodarcze miasta, ale również takie, które promują miasto jako miejsce dla ludzi aktywnych. To w Nowej Soli powstał Nadodrzański Park Rekreacyjny i tutaj powstał projekt, w ramach którego zakupione zostały dwa statki turystyczne.
- To ciekawa lektura oraz żywa historia Nowej Soli - zachęca do lektury Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego.

12 wydarzeń z Nowej Soli

1. 1990 – Pierwsze wolne wybory samorządowe

Odrodzenie samorządności lokalnej po przemianach ustrojowych w 1989 r. przyniosła Ustawa o samorządzie terytorialnym z marca 1990 r., która zmieniała całkowicie system funkcjonowania władz lokalnych. Organem uchwałodawczym samorządu w Nowej Soli stała się Rada Miejska wyłaniana na drodze powszechnych wyborów. Organem wykonawczym natomiast Zarząd, któremu przewodniczył, wyłaniany przez Radę Miejską, prezydent. Wybory do rad gmin odbyły się 27 maja 1990 r. W Nowej Soli wybory zakończyły się sukcesem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, który wprowadził do rady większość radnych. Pierwsze posiedzenie Rady Miejskiej I kadencji, wyłonionej w drodze wyborów, odbyło się 7 czerwca 1990 r. Na posiedzeniu wybrano przewodniczącego rady, którym został Zdzisław Biegański oraz Prezydenta Miasta. Funkcję tę powierzono urzędującemu od lutego tego roku prezydentowi Krzysztofowi Gonetowi. W 1994 r. odbyły się wybory do Rady Miejskiej II kadencji. Nowa rada pod przewodnictwem Macieja Kałuskiego stanowisko prezydenta powierzyła ponownie Krzysztofowi Gonetowi. W latach 1997-1998 funkcję przewodniczącego rady pełnił Rober Sas. Po wyborach w 1998 r. pracami Rady III kadencji kierował Kazimierz Kęs, urząd prezydenta piastował Tadeusz Gabryelczyk.

2. 1997 – Powódź 1000-lecia – obrona miasta

Wydarzenia pogodowe, które na przełomie czerwca i lipca 1997 r. doprowadziły do wezbrania wód w dorzeczu Odry w skali niespotykanej od kilku stuleci, zaskoczyły wszystkie miejscowości nadodrzańskie. Fala kulminacyjna powodzi, po zalaniu m. in. Opola i dzielnic Wrocławia, dotarła do Nowej Soli 16 lipca 1997 r. W tym czasie dzięki zaangażowaniu władz samorządowych i wielkiej ofiarności mieszkańców, którzy wykonali wzdłuż newralgicznych części miasta wysokie wały z worków piasku, miasto zostało przygotowane na nadejście „wielkiej wody”. Miasto zostało obronione przed wodami Odry, jednak nie uchroniło się przed podtopieniem kilku ulic wodami jej dopływów. Pomimo tego był to wielki sukces nowosolan, gdyż zapobiegli wdarciu się wody z głównego nurtu rzeki, co miałoby katastrofalne następstwa. W tym aspekcie Nowa Sól przedstawiona została w mediach jako jedyne miasto, które „obroniło” się przed Odrą.

3. 1999 – Otwarcie Centralnej Oczyszczalni Ścieków

Uruchomienie w czerwcu 1999 r. przy ul. Polnej centralnej oczyszczalni ścieków było wydarzeniem, które zapoczątkowało realizację na wielką skalę inwestycji komunalnych po okresie zastoju inwestycyjnego w latach. 90. Oddana do użytku w 1986 r. oczyszczalnia ścieków typu mechanicznego nie zaspakajała potrzeb miasta. W celu realizacji dalszej rozbudowy i modernizacji oczyszczalni w 1989 r. powołano do życia spółkę wodno-ściekową „Czysta Odra”, której zadaniem było pozyskiwanie środków na realizację inwestycji. Jej udziałowcami zostały Urząd Miejski oraz nowosolskie zakłady pracy. Budowę w latach 1992-1999 finansowano ze środków własnych spółki, budżetu miasta Nowa Sól oraz pożyczek i dotacji zewnętrznych. W wyniku rozbudowy uzyskano możliwość odbioru ścieków z większej części miasta. W 2004 r. po likwidacji spółki oczyszczalnię ścieków przejął Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.

[polecane]20321277, 20134880, 20342107; 1; Inwestycje w Nowej Soli[/polecane]

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.