Jarosław Miłkowski

Nowy prezes: Pracownik to nie tania siła robocza

Krzysztof Kielec - prezes. Robi doktorat z ekonomii. Fot. Archiwum K. Kielca Krzysztof Kielec - prezes. Robi doktorat z ekonomii.
Jarosław Miłkowski

Rząd wymienił szefów Kostrzyńsko-Słubickiej Strefy Ekonomicznej. Prezesem jest Krzysztof Kielec, zastępcą - Stanisław Iwan.

- Chcę, w miarę możliwości, ściągnąć inwestorów, którzy będą w stanie pracować z użyciem technologii innowacyjnych. Także inwestorów takich, którzy ostateczny produkt będą robić na terenie strefy. Także takich, którzy zaoferują rozwój kadry kierowniczej podmiotów funkcjonujących w strefie. I nie będą postrzegały pracowników jako taniej siły roboczej - mówi nam Krzysztof Kielec. Od piątku jest on nowym prezesem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (decyzja zapadła w Ministerstwie Rozwoju). Zastąpił na tym stanowisku Artura Malca.

- To jest ta „dobra zmiana”, o której cały czas słyszymy - mówi były już szef strefy. Dodaje, że zmiana ma charakter polityczny: - To nie ulega wątpliwości - mówi. W maju 2010 r. obejmował fotel prezesa w podobnych okolicznościach. Gdy rządząca wówczas koalicja PO-PSL odwołała kojarzonego z PiS Krzysztofa Dołganowa, Malec był wówczas zastępcą zielonogórskich ludowców. Kielec, nowy prezes, do momentu wyboru na szefa strefy był radnym PiS w Gorzowie (już zrzekł się mandatu).

Krzysztof Kielec - prezes. Robi doktorat z ekonomii.
Archiwum K. Kielca Krzysztof Kielec - prezes. Robi doktorat z ekonomii.

- Oczywiście, że to jest też trochę wybór polityczny, ale wierzę, że decydowały tu względy merytoryczne - mówi Kielec. Jednym tchem wylicza swoje przygotowanie zarówno naukowe jak i praktyczne: na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie został magistrem z ekonomii (specjalność: finanse przedsiębiorstw). Ma też tytuł magistra prawa, który zdobył na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (specjalność: prawo handlowe). Aktualnie jest w trakcie studiów doktoranckich z ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Zawodowo jest prokurentem w rodzinnej spółce Handel i Usługi Transportowe Halina Kielec. Prowadzi też własną działalność gospodarczą jako doradca ekonomiczny i prawny. Włada biegle angielskim i niemieckim.

O tym, że Kielec przymierzany do fotela prezesa mówiło się już od wielu dni. On sam powiedział nam tydzień temu, że dostaje już gratulacje, ale nie otrzymał żadnej propozycji. W weekend przyznał, że sondowany w sprawie K-SSSE był miesiąc temu. Swoją publiczną wypowiedzią nie chciał „spalić” kandydatury.

Wiceprezesem strefy będzie Stanisław Iwan. Do niedawna był senatorem PO. W wakacje przeszedł jednak do Polski Razem (ugrupowanie Jarosława Gowina, tworzy prawicową koalicję z PiS-em). Doświadczenie? Był prezesem Lubuskich Zakładów Energetyki Cieplnej, Lubuskiej Fabryki Mebli. Związany był też z inkubatorem przedsiębiorczości Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Do dwuosobowego zarządu K-SSSE przymierzani mieli też być: Robert Paluch (został już wicewojewodą), Sebastian Pieńkowski (dostał fotel szefa lubuskiej Agencji Nieruchomości Rolnych), Jerzy Korolewicz (mówił nam: - Temat strefy jest dla mnie zamknięty) oraz Artur Zasada.

K-SSSE to jedna z większych stref w Polsce. Jej podstrefy znajdują się w 44 miejscowościach, w tym 21 w Lubuskiem, m.in. w Gorzowie, Zielonej Górze i Nowej Soli. Fabryki zainwestowały w niej 6,5 mld zł. Strefa wydała zezwolenia na 295 zakładów. Stworzyły one 30,9 tys. miejsc pracy.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.