Nowy projekt lewicy z Nowacką na czele

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Paula [email protected]

Nowy projekt lewicy z Nowacką na czele

Paula [email protected]

Barbara Nowacka, Kazimiera Szczuka i Tomasz Lewandowski - to tylko niektóre z osób, które uruchamiają nowy projekt na lewicy

Stowarzyszenie o roboczej nazwie „Inicjatywa 20 lutego” ma być pozbawione „betonu” SLD, a szczegóły projektu będą omawiane podczas spotkania w najbliższą sobotę 20 lutego. Nowa inicjatywa na lewicy to odpowiedź na wygrane przez Włodzimierza Czarzastego wybory na szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Młode pokolenie działaczy liczyło, że nowym szefem Sojuszu zostanie Krzysztof Gawkowski, jednak sekretarz generalny nie wszedł nawet do drugiej tury. Czarzasty nie był również zwolennikiem powołania Zjednoczonej Lewicy i po przegranych wyborach parlamentarnych otwarcie ją krytykował.

Zwolennikami kontynuowania projektu ZL są natomiast osoby angażujące się w nowy projekt. „Inicjatywę 20 lutego” tworzyć będą m.in.: Barbara Nowacka, Dariusz Joński, Tomasz Lewandowski, Paulina Piechna-Więckiewicz, Kazimiera Szczuka i Kazimierz Karolczak. Jak poinformował Grzegorz Pietruczuk, były już wiceburmistrz warszawskich Bielan, który dwa tygodnie temu opuścił szeregi SLD, trwają także rozmowy z Grzegorzem Napieralskim i Andrzejem Rozenkiem.

L20 ma być forum dyskusyjnym dla osób o lewicowych poglądach. - Chcielibyśmy stworzyć platformę lewicową do rozmów, stworzenia programu i stworzenia w przyszłości alternatywy dla tego, co się obecnie dzieje w naszym kraju. Na razie chcemy stworzyć struktury w całym kraju, zbieramy ludzi z różnych środowisk - powiedział Pietruczuk i dodał, że założeniem na najbliższy czas jest stworzenie programu dla Polski nowoczesnej. - Nie mówimy o Polsce, jaka będzie za dwa lata. Nam chodzi o to, by rozmawiać o Polsce, jaka będzie za 20, za 30 lat. Bo w naszym kraju najdłuższy okres, o którym się myśli, to cztery lata kadencji - dodał.

Do nowej inicjatywy krytycznie odniósł się Włodzimierz Czarzasty. - Pan Lewandowski byłby pierwszą osobą, która wystąpiła z SLD i stworzyła silny byt na lewicy. Do tej pory nie udało się tego dokonać Markowi Borowskiemu, Ryszardowi Kaliszowi, panu Siwcowi, Napieralskiemu i Kwaśniewskiemu - powiedział szef Sojuszu.

Autor Paula Radwanowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.