Nowy rok szkolny wprowadza kilka nowych przepisów. Dłuższe przerwy w szkole, trudne lekcje rano, doradcy zawodowi

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Małgorzata Klimczak

Nowy rok szkolny wprowadza kilka nowych przepisów. Dłuższe przerwy w szkole, trudne lekcje rano, doradcy zawodowi

Małgorzata Klimczak

Nowy rok szkolny wprowadza kilka nowych przepisów, które mają poprawić warunki pracy dzieci w szkole. Dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa.

Od nowego roku szkolnego uczniowie w szkołach nie będą mieli trudnych lekcji po szóstej godzinie nauki. To nowy przepis wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, który zacznie obowiązywać od 1 września tego roku.

Nowe rozporządzenie dotyczące BHP w szkole zakłada inne niż dotychczas układanie planu lekcji. Przedmioty wymagające intensywnego wysiłku umysłowego nie będą mogły być prowadzone później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu. Wszystko dlatego, że koncentracja dzieci spada łagodnie od czwartej godziny lekcyjnej, by po szóstej drastycznie się obniżyć. Na siódmej lekcji uczniowie mogą już pracować mniej efektywnie.

To będzie trudne zadanie dla dyrektorów szkół, którzy będą się musieli mocno nagimnastykować, żeby ułożyć dobry plan lekcji. Szczególnie dotyczy to szkół, które mają specjalne programy nauczania, są dwujęzyczne albo też mają przedmioty zawodowe, które często również wymagają większej koncentracji.

CZYTAJ DALEJ:

 • Jakie lekcje są trudne? Co mówią nowe przepisy?
 • Dłuższe przerwy? Są potrzebne?
 • Doradcy zawodowi w szkołach - jakie zajęcia poprowadzą?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.