Nowy rok to często wyższe opłaty, ale nie tyko nimi będziemy żyli

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Nowy rok to często wyższe opłaty, ale nie tyko nimi będziemy żyli

Jarosław Miłkowski

Najczęściej w górę idą stawki za wodę i ścieki. Za to niektóre gminy obniżyły podatki. Co jeszcze zrobią, żeby nam się lepiej żyło? W nowym roku nie zabraknie cyklicznych imprez: pokazów, koncertów, festynów...

Gorzów Wlkp.
Gorzów obniża podatki od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (22 zł za 1 mkw. zajętego budynku, wcześniej było 22,82 zł).
* Urzędnicy chcą stworzyć sprzyjające warunki przedsiębiorcom (zwolnienia podatkowe - w podatku od nieruchomości i od środków transportowych).
a Obniżona (nawet kilkadziesiąt procent) ma być opłata targowa.
* Cena wody i ścieków wzrośnie łącznie o około 30 gr (miesi ęcznie to około 1 zł więcej od osoby w gospodarstwie domowym). Podwyżka wchodzi 16 stycznia.

* 2 lipca minie 760 lat od założenia miasta. Kulminacja jubileuszowych obchodów będzie w czerwcu oraz w lipcu. Na początku wakacji odbędą się też znów Dni Gorzowa. To nabierająca coraz większego rozmachu impreza na obu brzegach Warty, która od dwóch lat gromadzi po kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
* 26 sierpnia odbędzie się najważniejsza impreza żużlowa w Gorzowie, czyli Grand Prix Polski. To jedna z eliminacji wyłaniających indywidualnego mistrza świata, na którą do Gorzowa przyjeżdżają tysiące kibiców z kraju i zza granicy

Kostrzyn
* Po raz pierwszy od czterech lat rosną stawki podatku od nieruchomości - 21 zł za 1 mkw. budynku pod działalność gospodarczą (było 20 zł). Urzędnicy tłumaczą zmiany wyrównaniem stawki do średniej wielkości miast w województwie lubuskim.

* Od 3 do 5 sierpnia odbędzie się w Kostrzynie Przystanek Woodstock. Będzie to już jego 23. edycja (z czego 14. w przygranicznym mieście).
* Tradycyjnie odbędą się też takie imprezy jak Dni Twierdzy Kostrzyn czy święto miasta – Kostrzyn na fali. Miasto przewiduje też zorganizować kilka wydarzeń związanych z jubileuszami: 25-lecia otwarcia przejścia granicznego, 25-lecia Miejskich Zakładów Komunalnych oraz 20-lecia Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Witnica
* Za 1 mkw. w budynku mieszkalnym trzeba będzie zapłacić 0,74 zł. Stawki podatku od gruntów od 0,27 zł do 0,45 zł za 1 mkw.
* Niższe opłaty za wodę (3,13 zł brutto za 1 m sześc.) oraz ścieki (9,77 zł brutto za 1 m sześc.). Opłaty za śmieci bez zmian.

* Na przełomie lutego i marca odbędzie się konferencja samorządowa Witnica-Druten. W marcu w Mosinie ma się odbyć wmurowanie tablicy pamiątkowej poświęconej amerykańskim pilotom, których samolot rozbił się w pobliskim lesie podczas II wojny światowej. Z okazji kolejnej rocznicy zakończenia wojny w maju w Witnicy odbędzie się Piknik Militarny, a na czerwiec zaplanowane zostały Piwowaria Witnickie.

Bogdaniec
* Od 16 stycznia wzrasta opłata za wodę (4,85 zł) oraz za ścieki (7,09 zł). Bez zmian opłaty za śmieci.
* Podatki od nieruchomości w nowym roku będą wynosić: od 1 mkw. budynków mieszkalnych - 0,75 zł, od 1 mkw. budynku zajętego na działalność gospodarczą - 19 zł.

* Na 9 sierpnia zaplanowane zostało w Jenińcu Święto Ziemniaka, na weekend 19-20 sierpnia obchody XXII Lubuskiego Święta Chleba w Bogdańcu. Z kolei we wrześniu w Bogdańcu odbędzie się VII Ogólnopolski Marsza Nordic Walking im. prof. Zbigniewa Religi.

Deszczno
* Za 1 mkw. gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej trzeba będzie zapłacić 0,78 zł. W przypadku budynków - 18,80 zł. Za 1 mkw. budynku mieszkalnego - 0,71 zł.
* Od 16 stycznia rosną nieznacznie stawki za wodę i ścieki: 4,85 zł i 7,09 zł.

* Mniej więcej w połowie roku odbędzie się Powitanie Lata, a na przełomie wakacji i kolejnego roku szkolnego – Święto Pieczonego Kurczaka.

Kłodawa
* Bez zmian opłaty za śmieci. Nie zmieniają się też stawki podatków od nieruchomości (1 mkw. w budynku mieszkalnym - 0,70 zł, 1 mkw. budynku pod działalność gospodarczą - 21 zł).
* Rosną stawki za wodę (4,85 zł) i ścieki (7,09 zł).

* Wśród najważniejszych imprez zaplanowanych na ten rok są: 10. edycja Kłodawskiej Majówki oraz Gminny Dzień Seniora.

Lubiszyn
* Obniżone niektóre stawki podatku od nieruchomości: za grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji z 3,00 do 2,98 zł/mkw., za budynki zajęte na prowadzenie działalności (w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym) z 10,68 na 10,59 zł/mkw.
* Stawki za wodę i ścieki zmienią się po 26 sierpnia.

* Na 3 czerwca zaplanowano w Lubnie Piknik Osób Niepełnosprawnych, w drugiej połowie lipca w Tarnowie odbędzie się impreza Śpiewamy na Ludowo, a z kolei w drugiej połowie sierpnia odbędzie się w Lubiszynie Lubuskie Miodobranie.

Santok
* Za 1 mkw. mieszkania trzeba będzie płacić 0,73 zł, a za każdy mkw. na działalność gospodarczą - 21 zł. Za 1 mkw. gruntu pod działalność gospodarczą trzeba będzie płacić 0,85 zł.
* Stawki za wodę i ścieki zmienią się w połowie stycznia: 4,85 zł i 7,09 zł.

* Z cyklicznych imprez zaplanowane zostały już termin Dni Grodu Santok. Będą w drugi weekend czerwca. Gminny Dzień Dziecka i dożynki odbędą się w Janczewie.

Międzyrzecz
* Za wodę pitną trzeba będzie zapłacić 4,54 zł za kubik - to o 9 gr więcej niż teraz. Za ścieki stawka wyniesie 7,20 zł za 1 msześc. To o 73 groszy drożej.
Skwierzyna
* Niewielkich podwyżek wody można się spodziewać dopiero w drugiej połowie roku (stawki mają byż niższe niż w ościennych gminach).

Trzciel
a Gmia nie zamierza podnosić podatków.
* Stawki za wodę i ścieki jak co roku nieznacznie pójdą w górę.

Przytoczna
* To już trzeci rok bez podwyżek w gminie! A mają być jeszcze obniżki cen za ścieki.

Pszczew
* Nieznacznie obniży się podatek od nieruchomości. W pierwszym kwartale roku nie będzie też wyższych stawek za wodę, kanalizację czy śmieci.

Bledzew
* Cena wody pójdzie w górę o około 3 proc.
* Pozostałe opłaty, w tym podatki, bez zmian.

Słubice i Rzepin
* Gminy nie planują żadnych podwyżek!

Ośno
* Opłata za wodę i ścieki może się zmienić na początku marca. Opłata za śmieci ma zostać bez zmian.
* Podatek od nieruchomości, opłata targowa, opłata miejscowa - bez zmian. Podatek rolny będzie niższy o około 2,5 proc., podatek od środków transportu - o około 30 proc.

Górzyca
* 1 m szesc. wody kosztował 2,57 zł. Teraz wzrośnie do 2,64 zł. Ścieki z 5,21 do 5,35 zł msześc.
* Podatek od budynków mieszkalnych - 0,74 zł.
* Podatek rolny będzie niższy!

Cybinka
* Nie będzie żadnych podwyżek!

Sulęcin
* Stawki podatków dla budynków: mieszkalnych - 0,58 zł z 1 mkw., pod działalność gospodarczą - 20,66 zł/1 mkw.; garaże - 6,79 zł/1 mkw.
* W górę opłaty za wodę - dla gospodarstw domowych 3,99 zł za 1 msześc. (było 3,47 zł). Ścieki (dla gospodarstw domowych) - 6,64 zł za msześc. (było 6 zł). Opłata za przyłączenie do sieci kanalizacyjnej - 232, 20 zł (było 232 zł)
* Bez zmian opłata za przyłącze do urządzeń wodociągowych - 243 zł.

Lubniewice
* Podatki od budynków: mieszkalnych - 0,74 zł za 1 mkw.; pod działalność gospodarczą - 21 zł/1 mkw.
* Woda, ścieki, śmieci - bez zmian, nowa taryfa wejdzie w kwietniu.

Słońsk
* Podatki od budynków: mieszkalnych - 0,60 zł za 1 mkw.; pod działalność gospodarczą - 21 zł za 1 mkw.
* Woda, ścieki, śmieci - bez zmian, nowe stawki wejdą w lipcu.

Krzeszyce
* Podatki od budynków: mieszkalnych - 0,73 zł za 1 mkw.; działalność gospodarcza - 21,69 zł.
* Woda, ścieki, śmieci - bez zmian, nowa taryfa wejdzie w sierpniu.

Dobiegniew
* Podatki od budynków: mieszkalnych - 0,75 zł od 1 mkw; pod działalność gospodarczą - 21,00 zł.

Drezdenko
* Podatki od budynków: mieszkalnych - 0,74 zł za 1 mkw.; działalność gospodarcza - 20,19 zł.
* Woda - 3,82 zł; ścieki - 5,24 zł. Śmieci: selektywne zbieranie odpadów - 12,30 zł od osoby (6,15 zł - z kartą dużej rodziny); nieselektywne - 18 zł (11,85 zł z kartą).

Strzelce Kraj.
* Podatki od budynków: mieszkalnych - 0,75 zł od 1 mkw.; działalność gospodarcza - na terenie miasta 21,70 zł; na terenie wiejskim - 20,60 zł.
* Woda - bez zmaian do końca marca (3,56 zł za msześc.); ścieki - bez zmian (6,53 zł); śmieci - bez zamian (18 zł - nieselektywne zbieranie, 12, 30 zł - selektywne.
* Gmina zrezygnowała z opłaty za posiadanie psów!

Stare Kurowo
a Rośnie podatek od nieruchomości (od tzw. pozostałych gruntów) - z 0,35 na 0,37 zł; podatek od budynków pod działalność gospodarczą - z 21,60 na 21,65. Inne: bez zmian
* Woda - 2,72 zł netto; ścieki - 5,99 zł netto.

Zwierzyn
* Podatki od budynków: mieszkalnych - 0,74 zł od 1 mkw.; działalność gospodarcza - 22,66 zł.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.