Nowy rozkład - nowe połączenia. Co zmieni się w niedzielę na kolei?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Jarosław Miłkowski

Nowy rozkład - nowe połączenia. Co zmieni się w niedzielę na kolei?

Jarosław Miłkowski

W niedzielę 9 grudnia zmienia się rozkład jazdy pociągów. Skorzystają z tego pasażerowie z Zielonej Góry, Międzyrzecza czy Słubic. Lżej będą mieć także podróżujący z Gorzowa.

Początek grudnia to tradycyjny okres, gdy w życie wchodzi nowy rozkład jazdy na kolei. Nie inaczej będzie już za dwa dni.
- W nowym rozkładzie jazdy będą 183 pociągi, które będą jeździły w dni robocze oraz około 170 w weekendy – mówił wczoraj Krzysztof Pawlak, dyrektor lubuskiego oddziału Polregio, czyli marki Przewozów Regionalnych. A do wymienianych przez niego liczb trzeba doliczyć jeszcze pośpieszne…

Zacznijmy jednak od połączeń, którymi poruszamy się najczęściej, czyli pociągów po regionie.
- Najwięcej zyskają Słubice – mówi dyr. K. Pawlak. Stanie się tak, ponieważ przez przygraniczne miasto przejeżdżać będą pociągi do i z Frankfurtu nad Odrą. Jedno to będzie połączenie z Zielonej Góry za Odrę (wyjazd z Grodu Bachusa o 10.23), a drugie z Rzepina (tu pociąg wystartuje o 19.46). W drogę powrotną ze Słubic pociąg do Zielonej Góry wyjedzie o 12.18, a do Rzepina o 18.41.

Pasażerowie z Zielonej Góry będą mieli jeszcze więcej powodów do zadowolenia, bo w nowym rozkładzie jazdy są też nowe połączenie do Görlitz (wyjazd o 9.45) i Wrocławia (14.37). Wydłużone zostaną też relacje lub rozszerzone terminy kursowania. Pociąg Zielona Góra – Żagań (o 18.26) będzie wydłużony do Węglińca. Z kolei połączenia w kierunku Żar, które są po 13.00 i po 18.00 będą jeździły już codziennie, a nie jak dotychczas w dni robocze. Tak samo będzie oczywiście w przeciwnym kierunku (po 13.00 i po 17.00). Z Zielonej Góry dojedzie się też do Kotlny Kłodzkiej. O 11.56 będzie można wyruszyć w podróż przez Wrccław i Kłodzko do Międzylesia.

Zielonogórzanie zyskają też nowy przystanek w Nowym Kisielinie. Będzie można tam się dostać 13 razy dziennie. A jeśli ktoś będzie jechał stąd do stacji: Zielona Góra Główna, Zielona Góra Przylep, Zielona Góra Stary Kisielin, zapłaci za bilet – w jedną lub w drugą stronę – tylko 2 zł (przypomnijmy, że podobny bilet funkcjonuje także pomiędzy stacjami kolejowymi w Gorzowie).

Lżej w podróżowaniu będą mieli pasażerowie na północy. Choć do 9 marca przyszłego roku przeciągnie się remont estakady kolejowej w Gorzowie, to po siedmiu miesiącach przerwy pociągi znów będą jeździć do przystanku Gorzów Wielkopolski Wschodni, który jest na wysokości ul. Teatralnej. To oznacza, że aby z Gorzowa pojechać w kierunku stacji: Strzelce Krajeńskie Wschód, Nowe Drezdenko i Krzyż nie trzeba będzie korzystać z zastępczego autobusu do Santoka (ostatnie jego kursy będą dziś i jutro). Z zastępczego autobusu pomiędzy gorzowskim dworcem głównym a wschodnim będą musieli jednak skorzystać ci, którzy będą jechać od strony Kostrzyna w kierunku Krzyża. W dalszym ciągu z Gorzowa będzie jeźdił pociąg do Berlina (8.20). Teraz jednak będzie dojeżdżał do stacji Ostkreuz.

Na pracach remontowych skorzystają za to pasażerowie w Skwierzynie i Międzyrzeczu, a także Kostrzyna. Przez około dwa lata między Poznaniem a Wronkami trwać będzie remont torów i ruch tam będzie ograniczony. Część pociągów pośpiesznych będzie miała więc zupełnie inną trasę.

Od niedzieli do łask powraca przystanek kolejowy Gorzów Wielkopolski Wschodni, z którego będą odjeżdżać pociągi w kierunku Krzyża.
Tomasz Rusek Od niedzieli do łask powraca przystanek kolejowy Gorzów Wielkopolski Wschodni, z którego będą odjeżdżać pociągi w kierunku Krzyża.

Z głównego dworca w Gorzowie pociągi do Warszawy (o 6.34) i Lublina (o 13.14, przez Warszawę) będą jechać przez Zbąszynek, więc z tych pośpiesznych połączeń skorzystają też pasażerowie w Skwierzynie i Międzyrzeczu. Trzeci „pośpiech” z Gorzowa – do Gdyni (6.43) będzie ruszał w podróż z ul. Teatralnej.

Przez Kostrzyn i Rzepin, a nie przez Krzyż, będą natomiast jeździły dwa pociągi ze Świnoujścia w głąb Polski. Oba lubuskie miasta zyskają dzięki temu dodatkowe połączenie z Przemyślem i Warszawą.

Atrakcyjne kierunki zyskają też pasażerowie w Zielonej Górze, przez którą będzie przejeżdżać pociąg Berlin – Wiedeń/Budapeszt. Z zielonogórskiego dworca pociąg na południe wyjedzie o 20.57. Po stronie polskiej zatrzyma się w Głogowie, Wrocławiu, Opolu< Kędzierzynie-Koźlu i Raciborzu, a po stronie czeskiej – w Ostrawie i na stacji Breclav. W tej ostatniej miejscowości wagony zostaną rozdzielone. Część pojedzie do stolicy Austrii, a część do stolicy Węgier. Bilety kosztują od 29 euro.

W nowym rozkładzie jazdy warto też odnotować nowy pociąg z Zielonej Góry do Warszawy, który o 6.12 wyruszy w drogę przez… Wrocław, Opole i Częstochowę.

Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał do 14 grudnia 2019. W międzyczasie może przechodzić korekty. Pierwsza z nich może być w marcu.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.