Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nowy rozkład - nowe połączenia. Co zmieni się w niedzielę na kolei?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Jarosław Miłkowski

Nowy rozkład - nowe połączenia. Co zmieni się w niedzielę na kolei?

Jarosław Miłkowski

W niedzielę 9 grudnia zmienia się rozkład jazdy pociągów. Skorzystają z tego pasażerowie z Zielonej Góry, Międzyrzecza czy Słubic. Lżej będą mieć także podróżujący z Gorzowa.

Początek grudnia to tradycyjny okres, gdy w życie wchodzi nowy rozkład jazdy na kolei. Nie inaczej będzie już za dwa dni.
- W nowym rozkładzie jazdy będą 183 pociągi, które będą jeździły w dni robocze oraz około 170 w weekendy – mówił wczoraj Krzysztof Pawlak, dyrektor lubuskiego oddziału Polregio, czyli marki Przewozów Regionalnych. A do wymienianych przez niego liczb trzeba doliczyć jeszcze pośpieszne…

Zacznijmy jednak od połączeń, którymi poruszamy się najczęściej, czyli pociągów po regionie.
- Najwięcej zyskają Słubice – mówi dyr. K. Pawlak. Stanie się tak, ponieważ przez przygraniczne miasto przejeżdżać będą pociągi do i z Frankfurtu nad Odrą. Jedno to będzie połączenie z Zielonej Góry za Odrę (wyjazd z Grodu Bachusa o 10.23), a drugie z Rzepina (tu pociąg wystartuje o 19.46). W drogę powrotną ze Słubic pociąg do Zielonej Góry wyjedzie o 12.18, a do Rzepina o 18.41.

Pasażerowie z Zielonej Góry będą mieli jeszcze więcej powodów do zadowolenia, bo w nowym rozkładzie jazdy są też nowe połączenie do Görlitz (wyjazd o 9.45) i Wrocławia (14.37). Wydłużone zostaną też relacje lub rozszerzone terminy kursowania. Pociąg Zielona Góra – Żagań (o 18.26) będzie wydłużony do Węglińca. Z kolei połączenia w kierunku Żar, które są po 13.00 i po 18.00 będą jeździły już codziennie, a nie jak dotychczas w dni robocze. Tak samo będzie oczywiście w przeciwnym kierunku (po 13.00 i po 17.00). Z Zielonej Góry dojedzie się też do Kotlny Kłodzkiej. O 11.56 będzie można wyruszyć w podróż przez Wrccław i Kłodzko do Międzylesia.

Zielonogórzanie zyskają też nowy przystanek w Nowym Kisielinie. Będzie można tam się dostać 13 razy dziennie. A jeśli ktoś będzie jechał stąd do stacji: Zielona Góra Główna, Zielona Góra Przylep, Zielona Góra Stary Kisielin, zapłaci za bilet – w jedną lub w drugą stronę – tylko 2 zł (przypomnijmy, że podobny bilet funkcjonuje także pomiędzy stacjami kolejowymi w Gorzowie).

Lżej w podróżowaniu będą mieli pasażerowie na północy. Choć do 9 marca przyszłego roku przeciągnie się remont estakady kolejowej w Gorzowie, to po siedmiu miesiącach przerwy pociągi znów będą jeździć do przystanku Gorzów Wielkopolski Wschodni, który jest na wysokości ul. Teatralnej. To oznacza, że aby z Gorzowa pojechać w kierunku stacji: Strzelce Krajeńskie Wschód, Nowe Drezdenko i Krzyż nie trzeba będzie korzystać z zastępczego autobusu do Santoka (ostatnie jego kursy będą dziś i jutro). Z zastępczego autobusu pomiędzy gorzowskim dworcem głównym a wschodnim będą musieli jednak skorzystać ci, którzy będą jechać od strony Kostrzyna w kierunku Krzyża. W dalszym ciągu z Gorzowa będzie jeźdił pociąg do Berlina (8.20). Teraz jednak będzie dojeżdżał do stacji Ostkreuz.

Na pracach remontowych skorzystają za to pasażerowie w Skwierzynie i Międzyrzeczu, a także Kostrzyna. Przez około dwa lata między Poznaniem a Wronkami trwać będzie remont torów i ruch tam będzie ograniczony. Część pociągów pośpiesznych będzie miała więc zupełnie inną trasę.

Od niedzieli do łask powraca przystanek kolejowy Gorzów Wielkopolski Wschodni, z którego będą odjeżdżać pociągi w kierunku Krzyża.
Tomasz Rusek Od niedzieli do łask powraca przystanek kolejowy Gorzów Wielkopolski Wschodni, z którego będą odjeżdżać pociągi w kierunku Krzyża.

Z głównego dworca w Gorzowie pociągi do Warszawy (o 6.34) i Lublina (o 13.14, przez Warszawę) będą jechać przez Zbąszynek, więc z tych pośpiesznych połączeń skorzystają też pasażerowie w Skwierzynie i Międzyrzeczu. Trzeci „pośpiech” z Gorzowa – do Gdyni (6.43) będzie ruszał w podróż z ul. Teatralnej.

Przez Kostrzyn i Rzepin, a nie przez Krzyż, będą natomiast jeździły dwa pociągi ze Świnoujścia w głąb Polski. Oba lubuskie miasta zyskają dzięki temu dodatkowe połączenie z Przemyślem i Warszawą.

Atrakcyjne kierunki zyskają też pasażerowie w Zielonej Górze, przez którą będzie przejeżdżać pociąg Berlin – Wiedeń/Budapeszt. Z zielonogórskiego dworca pociąg na południe wyjedzie o 20.57. Po stronie polskiej zatrzyma się w Głogowie, Wrocławiu, Opolu< Kędzierzynie-Koźlu i Raciborzu, a po stronie czeskiej – w Ostrawie i na stacji Breclav. W tej ostatniej miejscowości wagony zostaną rozdzielone. Część pojedzie do stolicy Austrii, a część do stolicy Węgier. Bilety kosztują od 29 euro.

W nowym rozkładzie jazdy warto też odnotować nowy pociąg z Zielonej Góry do Warszawy, który o 6.12 wyruszy w drogę przez… Wrocław, Opole i Częstochowę.

Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał do 14 grudnia 2019. W międzyczasie może przechodzić korekty. Pierwsza z nich może być w marcu.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się sprawami bieżącymi oraz bardzo często interwencjami Czytelników. Masz sprawę, którą potrzeba wyjaśnić? Pisz na maila: jmilkowski@gazetalubuska.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Dwa bilety na Free Fight Federation 8 czerwca

Płacisz za pół roku z Gazetą Lubuską, a dwa bilety na Free Fight Federation dostajesz GRATIS!

180,00 400,00

FFF to nowość, której celem jest konfrontowanie w klatce ludzi znanych z pierwszych stron gazet, którzy chcą się sprawdzić w twardej formule MMA.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.