Nowy targ ekologiczny na placu Bernardyńskim w Poznaniu to kopia Zielonego Targu? Kupcy protestują

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Błażej Dąbkowski

Nowy targ ekologiczny na placu Bernardyńskim w Poznaniu to kopia Zielonego Targu? Kupcy protestują

Błażej Dąbkowski

Choć od wyprowadzenia się Zielonego Targu z placu Bernardyńskiego nie minęły jeszcze dwa miesiące, miejska spółka Targowiska w tym samym miejscu postanowiła zorganizować... ekologiczny targ. - Dziwacznie to wygląda - komentuje Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Producenci żywności ekologicznej z Zielonego Targu przez dziewięć lat próbowali ożywić targ przy placu Bernardyńskim. W każdą sobotę przed ich straganami pojawiały się tłumy poznaniaków, którzy szukali ekologicznej tradycyjnej i regionalnej żywności.

Taka sytuacja miała miejsce do sierpnia. Od tego miesiąca Zielony Targ funkcjonuje już w innym miejscu - na Winogradach, przy ul. Przełajowej. To efekt sporu między kupcami ze Stowarzyszenia Zielony Targ i miejską spółką Targowiska.

System Informacji Pasażerskiej AMS uruchomiono w Poznaniu

Przedstawiciele stowarzyszenia tłumaczyli, że władze spółki pozostawały głuche na ich apele w sprawie dodatkowych miejsc parkingowych dla pracowników czy remontu nawierzchni.

- Otrzymaliśmy od spółki Targowiska dwie podwyżki - jedną w styczniu, drugą dwa miesiące temu. Za stoisko musimy płacić 150 zł, choć Zielony Targ odbywa się tylko w soboty

- mówił Marek Grądzki, szef stowarzyszenia.

Spółka z kolei odpowiadała, że wzrost opłat wiązał się z podwyżkami za wywóz nieczystości, na co Targowiska nie mogły mieć wpływu.

Czytaj więcej: Koniec Zielonego Targu na placu Bernardyńskim. "Prezydent robił sobie u nas zdjęcia, ale nie chciał słuchać"

Choć od wyprowadzenia się Zielonego Targu nie minęły jeszcze dwa miesiące, w tym tygodniu Targowiska poinformowały, że na pl. Bernardyńskim w soboty będzie odbywać się Ekologiczny Targ Bernardyński.

Wiele smakowitości na Ekologicznym Targu Bernardyńskim?

Z opisu zamieszczonego na stronie internetowej miejskiej spółki wynika, że oba wydarzenia mają taki sam charakter (dodatkowo Zielony Targ odbywa się tego samego dnia). "Swój udział zapowiedzieli producenci oferujący między innymi: ekologiczne wędliny wieprzowe, dziczyzna, nabiał owczy, krowi i kozi, chleby i inne wypieki [...] i wiele innych ekologicznych smakowitości" - czytamy na stronie.

- Gdy my - jako Zielony Targ - staliśmy na rynku Bernardyńskim, ze strony spółki Targowiska nie otrzymaliśmy żadnej pomocy. Jedyne, co otrzymaliśmy, to ciągłe podwyżki czynszu i traktowanie nas jak ciała obcego. Pani prezes wprost mówiła, że musi premiować tych, którzy mają stałe umowy. I nagle co? Własna inicjatywa i nowy rynek! Chcą się ślizgnąć na naszym dorobku

- komentuje Marek Grądzki.

Dodaje też, że producentów certyfikowanej żywności ekologicznej w Wielkopolsce jest niewielu. - Większość jest u nas, dlatego nowemu przedsięwzięciu miejskiej spółki nie wróżę sukcesu. Nikt z Zielonego Targu nie dał się skusić do powrotu na plac Bernardyński - stwierdza.

Jak tłumaczy prezes Targowisk Iwona Rafińska, pomysłem stworzenia Ekologicznego Targu Bernardyńskiego zwrócili się do spółki sami wystawcy.

- Po rezygnacji z lokalizacji na placu Bernardyńskim Zielonego Targu organizowanego przez Stowarzyszenie Ekologia i Tradycja, o której na marginesie dowiedzieliśmy się z mediów- do spółki zwrócili się stali kupcy handlujący na Placu Bernardyńskim z inicjatywą zaproszenia do współpracy producentów i dostawców żywności i produktów ekologicznych

- wyjaśnia.

Spółka stawia na ekologiczną żywność także na innych targowiskach wprowadzając tabliczki cenowe dla "premiowania" produktów eko pośród innych produktów oferowanych na straganach.

- Przez całe wakacje kolejno na wszystkich targowiskach przeprowadzaliśmy warsztaty ekologiczne, rozdawaliśmy ekotorby i siatki ekologiczne na owoce i warzywa

- tłumaczy Iwona Rafińska.

Prezes Targowisk podkreśla, że zasady współpracy na poznańskich ryneczkach są równe dla wszystkich. - Po przeprowadzce Zielonego Targu na ulicę Przełajową, Spółka podejmowała próby zorganizowania spotkania ze Stowarzyszeniem Ekologia i Tradycja. Jednak pomimo otwartości części jego członków na takie rozmowy, ostatecznie, decyzją zarządu stowarzyszenia, Zielony Targ pozostał w nowej lokalizacji - podsumowuje.

Ekologiczny Targ Bernardyński jak Śniadanie na Trawie?

Przypomnijmy, że już w 2016 r. doszło do podobnej sytuacji. Spółka konkurowała z prywatną inicjatywą, czyli Wolnym Targiem organizowanym na Cytadeli. Z kolei wcześniej organizatorzy kolejnej podobnej inicjatywy, czyli Targu Śniadaniowego, nie otrzymali od miasta zezwolenia na przeniesienie wydarzenia z parku Wodziczki do parku Wieniawskiego. W tym czasie ogłoszono, że organizacją bliźniaczej imprezy - "Śniadania na Trawie" - zajmie się miejska spółka. Ostatecznie impreza śniadaniowa Targowisk zniknęła z kalendarza miejskich wydarzeń.

Czytaj również: Meridian na poznańskim Sołaczu znów nie działa. Restaurację i hotel chcą przejąć Międzynarodowe Targi Poznańskie

- Dziwacznie to wszystko wygląda

- komentuje Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - Z jednej strony cieszy fakt, że w Poznaniu powstają kolejne miejsca z ekologiczną żywnością, ale metody stosowane przez miejską spółkę są dyskusyjne - dodaje.

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.