Dorota Dejmek

O chorobach krwi i szpiku kostnego. Profilaktyka to morfologia krwi

Postęp w hematologii jest olbrzymi - mówi prof. Tomasz Sacha Fot. archiwum Postęp w hematologii jest olbrzymi - mówi prof. Tomasz Sacha
Dorota Dejmek

Rozmowa o chorobach krwi i szpiku kostnego z dr. hab. n. med. Tomaszem Sachą z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przewodniczącym Sekcji Hematologii Molekularnej Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka

- Kiedy mówimy o układzie pokarmowym lub układzie oddechowym, każdy z nas łatwo może wymienić narządy wchodzące w ich skład, np. żołądek, jelita, oskrzela, płuca. Czy w układzie krwiotwórczym człowieka też możemy wyszczególnić narządy?

- Oczywiście, to przede wszystkim szpik kostny, gdzie znajduje się większość tkanki krwiotwórczej, ale krwiotworzenie również może mieć miejsce w śledzionie i wątrobie. Do narządów układu krwiotwórczego należą także węzły chłonne, tam dojrzewają pewne komórki układu immunologicznego.

- Upraszczając, można więc powiedzieć, że najważniejszym narządem układu krwiotwórczego jest szpik kostny, ponieważ wytwarza krew.

- Najwięcej krwi tworzy się w szpiku kości długich i płaskich. Powstają tam erytrocyty, czyli krwinki czerwone zawierające hemoglobinę i przenoszące tlen do wszystkich organów ciała, leukocyty, czyli krwinki białe odpowiedzialne m.in. za naszą odporność oraz płytki krwi biorące udział w procesie krzepnięcia.

- Z chorobami krwi kojarzą nam się głównie nowotwory, zwłaszcza białaczka. Czy słusznie?

Czytaj więcej:

 • Jeśli chodzi o choroby nowotworowe krwi, jakie są najczęstsze?
 • - Czy istnieje profilaktyka chorób krwi?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.