O czym mówi bolący brzuch

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Celina Wojda

O czym mówi bolący brzuch

Celina Wojda

Brzuch może boleć z wielu powodów. Może to być niestrawność, zła dieta, ale także groźne choroby - takie jak wrzody czy stany zapalne. Różnorodne bóle mogą sygnalizować różne schorzenia. Jakie?

Osoby zmagające się z owrzodzeniem żołądka mogą odczuwać nieprzyjemne bóle nadbrzusza zwłaszcza w okresie jesieni i wiosny.

Gdy masz wrzody

„Wrzodowy” ból jest odczuwalny w górnej, środkowej części, czyli nadbrzuszu, i czasami pod prawym łukiem żebrowym.
Miejsce i nasilenie bólu jest uzależnione od tego, czy wrzody są zlokalizowane w trzonie żołądka, czy w części przedodźwiernikowej lub opuszce dwunastnicy, czyli na początku jelita cienkiego. Przyjęło się mówić, że owrzodzeniom towarzyszy zgaga, jednak nie zawsze musi ona oznaczać właśnie to schorzenie.

Gdy masz zgagę

Zgaga jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia zwieracza dolnego przełyku, który oddziela nam część żołądkową od części przełykowej. Jego niewydolność sprawia, że zawartość żołądka cofa się nam do przełyku, powodując podrażnienie i stan zapalny. I to odczuwamy jako zgagę. Najlepiej sięgnąć wtedy po leki obniżające kwaśność żołądka.

Pęcherzyk żółciowy

Kurczowy ból w górnej części brzucha, odczuwany nie centralnie, ale nieco bardziej z prawej strony, może świadczyć o problemach z pęcherzykiem żółciowym, np. kamienie.

Uwaga, trzustka!

Na środku brzucha może boleć też trzustka. O ile z wrzodami czy zgagą sprawa jest na tyle prosta, że po przyjęciu leków ból może ustąpić, o tyle w przypadku zapalenia trzustki takie rozwiązanie nie poskutkuje. Ostre zapalenie trzustki może być spowodowane kamieniami żółciowymi, które - zatykając przewody wspólne dla trzustki i dróg żółciowych - wywołują jej stan zapalny.
Drugą bardzo częstą przyczyną zapalenia trzustki jest alkohol. Nie muszą to być duże ilości, czasem to może być lampka wina. Zapalenia trzustki nie wyleczymy sami, potrzebna jest pomoc lekarza.

Kolki jelitowe i wyrostek

Przyczyną dolegliwości zlokalizowanych pomiędzy górą a dołem brzucha mogą być kolki jelitowe, które po zastosowaniu leków rozkurczowych najczęściej ustępują. Na samym dole po prawej stronie mamy wyrostek robaczkowy. To mocny tępy ból. Zapalenie wyrostka robaczkowego często zaczyna się bólem na środku brzucha i wtedy często jest mylone z kolkami. Z czasem ból lokalizuje się i nasila w okolicy wyrostka. W tym przypadku mamy typowe wędrowanie bólu z okolic pępka do prawej strony. Wtedy niezbędna jest już pomoc lekarza, bo wyrostek robaczkowy jest podstępną chorobą. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego według statystyk ma największy odsetek fałszywych rozpoznań. Zdarza się, że pacjent jest operowany z powodu wyrostka, choć to niepotrzebne.

Celina Wojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.