O nowych atrakcjach pod gwiazdami rozmawiamy z Agnieszką Zbanyszek

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Leszek Kalinowski

O nowych atrakcjach pod gwiazdami rozmawiamy z Agnieszką Zbanyszek

Leszek Kalinowski

O nowych atrakcjach pod gwiazdami rozmawiamy z Agnieszką Zbanyszek - kierownikiem administracji w CNK Planetarium Wenus.

W niedzielę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Planetariów. Czy z tej okazji w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus czeka nas coś specjalnego?
Przygotowaliśmy między innymi premierowe pokazy nowego filmu animowanego pt. „Mała Gwiazdka”, który skierowany jest do najmłodszej grupy odbiorców - już od czwartego roku życia do uczniów klas I-III. Film trwa 35 minut, a seanse rozpoczną się o godz. 12.00, 13.00 i 14.00.

O czym jest ten film?
To opowieść o naszym Słońcu – „przeciętnej”, żółtej gwiazdce, która przemierza Wszechświat w poszukiwaniu własnych planet, by móc je ogrzewać i chronić. W trakcie swojej podróży spotyka wiele różnych obiektów oraz inne gwiazdy. Dzięki temu widzowie mogą się dowiedzieć, z czego składają się gwiazdy, jak temperatura wpływa na ich kolor oraz co powoduje, że każda z gwiazd jest wyjątkowa. Dowiemy się także sporo o planetach i obiektach Układu Słonecznego.

Film ten będzie można obejrzeć nie tylko w niedzielę?
Będzie wyświetlany w dni powszednie i w weekendy. Na www.planetariumwenus.pl można sprawdzić repertuar na konkretny dzień, a także zarezerwować sobie bilety.

Jakie atrakcje czekają dorosłych?
Tego dnia o godz. 18.00 i 19.00 Planetarium zaprasza także na pokaz specjalny „Od Antykithiry do cyfrowego planetarium”, prowadzony przez astronoma - dra Bartosza Dąbrowskiego, który opowie o historii i rozwoju planetariów na świecie. Dr Dąbrowski jest pracownikiem Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego oraz Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Cena biletu na pokaz specjalny – 5 zł.

W niedzielę zainauguruje także działalność Akademia Worl-dWide Telescope. Co to takiego?
Akademia WWT to działanie na rzecz popularyzacji astronomii w edukacji. Jej słuchacze korzystają z możliwości, jakie daje WorldWide Telescope (WWT) - jeden z najciekawszych programów edukacyjnych, który pozwala otworzyć wirtualne planetarium w domu, szkole czy ośrodku kultury. WWT wykorzystuje dane zebrane przez największe teleskopy naziemne i kosmiczne, a także, w przypadku obserwacji powierzchni Ziemi, przez satelity. Użytkownicy WWT oglądają dzięki temu zdjęcia i dane pochodzące z ośrodków naukowych oraz mogą tworzyć prezentacje, pokazy i seanse, o Kosmosie i o Ziemi. W ramach Akademii WWT uczestnicy, przez osiem kolejnych tygodni od jej startu, poznawać będą funkcje, możliwości oraz zasoby oprogramowania. Pod okiem instruktorów spróbują stworzyć własną prezentację, wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć.

Kto będzie uczestniczył w tych bezpłatnych zajęciach?
Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia trwają godzinę i odbywać się będą w Sali Lotów Kosmicznych – Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus przy ul. Sikorskiego 10. Prowadzić je będą astronomowie CN Keplera – Planetarium Wenus, we wtorki o godz. 17.30 dla uczniów klas IV-VI SP oraz w czwartki o godz. 17.30 dla uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Planetarium to nie tylko niebo. Wiele się działo choćby podczas Dnia Kobiet...
I dwa dni później, kiedy to pomyśleliśmy także o panach. Panie miały okazję uczestniczyć w warsztatach dekupażu, wykonywania ozdób, uzyskać bezpłatne porady prawne. Panowie zaś zagrać w szachy, poznać klub motocyklowy Bachus, nauczyć się tanga.

Jest pani absolwentką UMKw Toruniu. Gdzie pani wcześniej pracowała?
Przez kilka lat w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym zajmowałam się popularyzacją astronomii i fizyki.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.