O tym pisały wrocławskie gazety w 1947 roku...

Czytaj dalej
Hanna Wieczorek

O tym pisały wrocławskie gazety w 1947 roku...

Hanna Wieczorek

Prezentujemy dzisiaj Państwu wybór tekstów, które ukazały się w sierpniu 1947 roku we „Wrocławskim Kurierze Ilustrowanym”. Kurier ukazywał się krótko, ledwie dwa lat. Był bowiem wydawany przez Polską Partię Socjalistyczną. Po połączeniu się w 1948 roku PPS z Polską Partią Robotniczą, połączono także pisma wydawane przez obie partie. I tak z rynku zniknęły: tygodnik PPR „Trybuna Dolnośląska” i właśnie „Wrocławski Kurier Ilustrowany”, zastąpił je dziennik Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – „Gazeta Robotnicza”. A teraz zapraszam do lektury!

Sabotaż – czy przypadek?

Płonie fabryka w Strzeblowie
Sprawcy muszą być wykryci

W Strzeblowie k. Sobótki w powiecie wrocławskim, dnia 21 lipca br. w godzinach rannych wybuchł pożar w Kamieniołomie Skalenia nr 282, należącym do Zjednoczenia Kamieniołomów w Świdnicy, a produkującym specjalną mączkę zwaną „skaleń”.
Ogień powstał ok. godz. 6-ej rano i szalał przez 3 godziny obejmując od razu cały gmach fabryczny. Wyrządzone straty są olbrzymie, dokładnie jednak na razie – nieustalone. W akcji ratowniczej brała udział oprócz miejscowej także Straż Pożarna ze Świdnicy.
Przyczyn pożaru dotychczas nie udało się ustalić. Zachodzi podejrzenie, że w tym wypadku miała miejsce akcja sabotażowa ze strony Niemców, których w tych dniach miano z tej okolicy wysiedlić. Zatrzymano kilka podejrzanych osób, w tym dyrektora zakładu inż. Czeżowskiego – za niedopatrzenie. Społeczeństwo polskie, zwłaszcza robotnik zatrudniony w tym zakładzie, domaga się wykrycia sprawców i pociągnięcia ich do surowej odpowiedzialności.

Kuchnia Wrocławska lepsza od Wałbrzyskiej

We Wrocławiu odbył się mecz towarzyski między wałbrzyską a wrocławską Gastronomią. Zwyciężyli wrocławianie 2:0, dla których obie bramki zdobył Robert.

Gdy organista szuka posady

Wraz z mistrzem organów ulotniła się maszyna do pisania

W końcu czerwca br. do ks. Jana Kucego w Wiązowie, pow. Strzelin, zgłosił się nieznany osobnik w wieku około 22 lat, oświadczając, że jest zdemobilizowanym oficerem i poszukuje posady organisty.
Przy zgłoszeniu kandydat na posadę organisty przedstawił legitymację z nazwiskiem Kaizer. Ksiądz po pewnym czasie nabrał zaufania do organisty i wyjechał zostawiając go u siebie w domu.
Po powrocie księdza do domu nie było już organisty ani też maszyny do pisania.

Rtm. Domaszewski zdobył I miejsce w konkursie hippicznym w Jeleniej Górze

W ubiegłym tygodniu odbył się na stadionie OMTUR konkurs hippiczny, który zgromadził kilka tysięcy widzów. W zawodach wzięli udział oficerowie WP, należący do reprezentacyjnej grupy jeździeckiej.
Do konkursu stanęło 7 oficerów grupy; ze startujących jeźdźców tylko 3 przebyło przeszkody bez punktów karnych: rotmistrz Domaszewski na Argusie, por. Osuchocki na Kani i Kubku i ppor. Arendt na Mikado.
W ostatecznej rozgrywce zwyciężył rtm. Domaszewski na Argusie – bez punktów karnych, przed ppor. Arendtem na Mikado i por. Osuchockim na Kani.
Po zawodach uczestnicy otrzymali szereg cennych nagród. Nagrody ofiarowali: starosta, prez. miasta i miejscowe instytucje.

Kronika

Od sierpnia zapłacimy mniej za gaz

Sprawa obniżki opłat za gaz dla świata pracowniczego, o czym przed kilkoma dniami zawiadomiliśmy Czytelników znalazła się ostatnio na posiedzeniu komisji finansowo-budżetowej Miejskiej Rady Narodowej. Przedstawiciel ZM stwierdził, że Zarząd Miejski postanowił pobierać od pracowników po 6 złotych za m sześć. Niezależnie od ilości zużytego gazu. Komisja przyjęła projekt ZM przez aklamcję.
Nowa opłata za gaz obowiązywać będzie prawdopodobnie od 1 sierpnia.

Ojciec okradał syna

Z mieszkania Ryszarda Różańskiego, zam. Wrocław – Pilczyce, ul. Hutnicza 22, skradziono większą ilość garderoby i bielizny męskiej. Jak się okazało kradzieży dokonał ojciec poszkodowanego: Eugeniusz Różański.

Niebieski ptak

W dniu 4 bm. w czasie przeprowadzania rutynowej kontroli na terenie VIII Komisariatu MO, zatrzymano niejakiego Stanisława Milewskiego właściciela aż dwóch legitymacji i to obu na inne nazwiska.
Milewski w dochodzeniu przyznał się do udziału kradzieży 30.000 tys. złotych w Dyrekcji Lasów Państwowych w Gorzowie. Zatrzymanego razem z aktami dochodzeń przekazano do prokuratury S. O. we Wrocławiu.

Fałszowane kartki na węgiel

Onegdaj zatrzymano Stanisława Maciejczyka, Jana Michorow­skiego i Antoniego Renow­skiego, pracowników Państwowej Fabryki Wagonów. Zatrzymani przy odbiorze węgla przydziałowego posługiwali się fałszywymi kartkami. Fałszerzy po przesłuchaniu przekazano do Prokuratury Sądu Okręgowego.

Brat pobił siostrę
Na tle nieporozumień rodzinnych Czesław Kupiak pobił dotkliwie swoją siostrę Reginę Antkiewicz. W stanie ciężkim, z silnie poobijaną głową, przewieziono nieszczęśliwą do szpitala Wszystkich Świętych.
Porywczego braciszka zatrzymała milicja do czasu wyjaśnienia sprawy.

Król odpocznie
w więzieniu.

W związku z naszą notatką w sprawie zniknięcia 72 000 złotych w Konsumie Związku Zawodowego Pracowników Samorządowych dowiadujemy się, że na polecenie prokuratora Sądu Okręgowego w Legnicy przeprowadzono w ub. tygodniu wizję lokalną w Konsumie przy ul. Panieńskiej z udziałem członków M.O.
W wyniku dochodzeń aresztowano kierownika Konsumu Ryszarda Króla, oraz prowadzącego księgowość, Stanisława Markietę, przeciwko którym Prokuratura SO wszczęła dochodzenie .
Skutki „kawaleryjskiej” jazdy szoferów
Kościelny poniósł śmierć, harcerz ma złamaną nogę
Ostatnio mają miejsce dość częste wypadki samochodowe w Legnicy. Są one spowodowane nieostrożnością szoferów, jeżdżących z niedozwoloną szybkością.
Ostatnio kościelny parafii św. Trójcy idąc w godzinach rannych do kościoła został w czasie przechodzenia przez ulicę przejechany przez samochód ciężarowy. Kościelny zginął na miejscu. Samochód nie dawał żadnych sygnałów.
Dnia 5 sierpnia miał podobny wypadek miejsce na ul. Czarnieckiego, gdzie o godz. 7 wieczorek na jadącego na rowerze za wozem konnym harcerza. najechał z tyłu samochód osobowy. druzgocąc rower i łamiąc harcerzowi nogę. Ofiarą nieostrożności szofera był 17-letni Wacław Szudlarek, którego zawezwane pogotowie zawiozło do szpitala.
Zatrzymany przez milicję samochód wraz szoferem został odprowadzony na komendę celem przeprowadzenia dochodzeń. (kl)

Przechowalnia bagażu w Jeleniej Górze będzie uruchomiona

W związku z notatką „To wstyd! Dworzec kolejowy w Jeleniej Górze nie posiada przechowalni bagażu”, Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych wyjaśnia, że przechowalnia bagażu w Jeleniej Górze nie mogła być uruchomiona z powodu braku odpowiednio kwalifikowanego personelu.
Obecnie wyznaczeni zostali już magazynierzy i przechowalnia bagażu będzie w najbliższym czasie uruchomiona.
Nowe, a nieznane uzdrowiska

Przerzeczyn – miniatura w kolekcji uzdrowisk

Przerzeczyn naturalnie też zmienił nazwę. Przerzeczyn – dawny Zdrojówek czy też Zdrojowiec, leży w powiecie dzierżoniowskim. Leczy się tam reumatyzm, artretyzm, nerwobóle i stany wyczerpania. A naprawdę Przerzeczyn można porównać do uroczej zabawki dziecięcej, takie tam jest wszystko maleńkie. Leży w kotlince między pagórkami, ma maleńki Dom Zdrojowy, malusieńką pijalnię wody i maleńki Zakład Kąpielowy. Wszystko czyste, gotowe, przygotowane, ładnie urządzone, czeka na kuracjuszy, ale rozpoczęcie sezonu czeka na... lekarza. Czyż doprawdy tak trudno jest zdobyć młodego lekarza, który opiekowałby się pacjentami w Przerzeczynie, czy też jest to tylko zwykła niezaradność.
Samo miasteczko, a raczej nawet wieś Przerzeczyn jest równie małe. Ma za to stary kościół, którego przednia część pochodzi z 1332 roku. Mury jego wyłożone kamiennymi płaskorzeźbami z lat 1520–1550, w których nie brak takich nazwisk rycerzy i panów jak Nowak, Parandowski, Wientzek, Kaszowski i inne.

Chleb czy piołun

sprzedaje piekarnia spółdzielni „Jedność” w Bielawie

Do redakcji „Kuriera” nadchodzą listy mieszkańców Bielawy leżącej w powiecie dzier­żoniowskim, w których uskarżają się na chleb kartkowy wypiekany w spółdzielni „Jedność”. Chleb ten jest gorzki i powoduje u konsumentów zaburzenia żołądkowe. Konsumentami chleba są robotnicy i pracownicy fabryk i urzędów, a więc ludzie ciężkiej pracy. Dlaczego tą sprawą nie zajęły się dotąd Związki zawodowe i MRN? Organizacje te dysponują chyba dostateczną siłą, by zmusić piekarnię do wypieku chleba dobrego i usunąć szkodliwych jej pracowników. Robotnik dający dziś z siebie maksimum, ma prawo żądać zdrowego chleba dla siebie i swojej rodziny.

Pocieszające wiadomości z Bolesławca

Pożar w głównych punktach zlokalizowany

Z terenu ogromnego pożaru, który objął wczoraj 7.000 lasu w pow. Bolesławiec, nadeszły dzisiaj nowe wiadomości. Wg. tych wiadomości pożar w najbardziej zagrożonych okręgach został po wielkich wysiłkach zlokalizowany. Do akcji została zmobilizowana cała miejscowa ludność.

AWAG odremontowany

Już za 90 dni

Na wczorajszej konferencji prasowej kierownicy Dolnośląskiego Oddziału PCH powiadomili przedstawicieli miejscowej prasy, że już w grudniu br. gmach „Awagu” (dzisiaj Renoma – przyp. red.) będzie częściowo odremontowany. 3 firmy budowlane pracują jednocześnie na trzech różnych kondygnacjach domu.
Odremontowane zostaną: piwnica, parter, 1-sze piętro i dach. Remont trwać będzie 90 dni i pochłonie 100 mln zł.
W odremontowanym gmachu PCH będzie uruchomiony Powszechny Dom Towarowy. Szczegóły odbudowy podamy Czytelnikom w najbliższych dniach.

Hanna Wieczorek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.