Obchody 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960. Andrzej Duda wręczył odznaczenia. Odbył się spektakl "Ulice wolności" [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Michał Korn
Michał Korn

Obchody 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960. Andrzej Duda wręczył odznaczenia. Odbył się spektakl "Ulice wolności" [ZDJĘCIA]

Michał Korn

O godz. 13.00 na Starym Rynku w Zielonej Górze odbyło się wręczenie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych. Ponadto widzowie mogli zobaczyć widowisko plenerowe, przygotowywane przez dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego.

O godz. 13.00 na Starym Rynku w Zielonej Górze odbyło się wręczenie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych.
Ponadto widzowie mogli zobaczyć widowisko plenerowe, przygotowywane przez dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego.

- Widowisko ma na celu przypomnienie tamtych wydarzeń z 1960 roku, które komunistyczne władze chciały wymazać z historii - mówił nam Robert Czechowski.

W spektaklu wzięli udział aktorzy Lubuskiego Teatru, harcerze, glinoludy, artyści z poznańskiej grupy teatralnej Asocjacja 2006.

Scenariusz „Ulic wolności” powstał na podstawie tego, co Wojciechowi Śmigielskiemu i R. Czechowskiemu udało się odkryć w archiwach IPN, we wspomnieniach uczestników wydarzeń, które były przedstawiane w sposób symboliczny.

W pierwszej scenie, pomiędzy współczesnymi dziećmi pojawiły się glinoludy - cienie przeszłości. Nie zabrakło również postaci ks. Kazimierz Michalskiego, który nie chciał oddać władzom Domu Katolickiego, co wywołało później spontaniczną obronę budynku, bunt, bitwę z milicją i oddziałami ZOMO.

Przywołane zostały także wspomnienia uczestników Wydarzeń Zielonogórskich, ale też fragmenty autentycznych protokołów z narad komunistycznej władzy i milicji, kiedy zastanawiano się, jak zdyskredytować osobę ks. Michalskiego czy jak manipulować opinią publiczną, by ze zbuntowanych zrobić zwykłych chuliganów.

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy, wręczenie odznaczeń oraz spektakl przyciągnęły przed scenę znajdującą się przy zielonogórskim ratuszu tłumy widzów i słuchaczy.

Zobacz również:

Michał Korn

Dobry rocznik 89. W dziale online "GL" od 2014 roku. Zapalony rowerzysta MTB i XC. Kolekcjoner płyt muzycznych i gier komputerowych. Zwolennik symulatorów piłki nożnej, szachista.

Interesuje się sportem (głownie piłką nożną), historią, fotografią nowinkami technologicznymi, muzyką, komputerem i literaturą (sensacja, thriller, kryminał, biografie, albumy muzyczne).

Partyjka szachów? Nie odmówię!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.