Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Leszek Rudziń[email protected]

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja

Leszek Rudziń[email protected]

Uroczystości z udziałem pary prezydenckiej odbyły się na placu Zamkowym w Warszawie

Centralne uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą świętą z udziałem pary prezydenckiej w intencji ojczyzny w warszawskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela.

Przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe Ordery Orła Białego osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie kultury, sztuki, nauki i sportu. W tym roku otrzymali je: Irena Kirszenstein-Szewińska, prof. Michał Kleiber, Michał Lorenc, Wanda Półtawska, Zofia Romaszewska oraz Bronisław Wildstein.

- Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za całe wasze dotychczasowe życie, wybitne z punktu widzenia państwa polskiego i służby dla społeczeństwa - mówił prezydent podczas wystąpienia. - Służby odważniej, bez obaw - nie tylko, tak jak dzisiaj, o krytykę - ale i prześladowanie, i więzienie - dodał.

Całość ceremonii dopełniło wspólne zdjęcie odznaczonych Orderem Orła Białego z prezydentem Andrzejem Dudą. W uroczystości wzięli udział premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Kilkanaście minut po zakończeniu ceremonii przyznania orderów na placu Zamkowym rozpoczęły się kolejne uroczystości z udziałem pary prezydenckiej. Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga, po czym odczytana została preambuła Konstytucji 3 maja. Następnie rozległ się dźwięk sześciu armat, które oddały 21 salw. Po ich ucichnięciu chór odśpiewał pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.

Prezydent wręczył we wtorek Ordery Orła Białego
Piotr Smolinski Prezydent wręczył we wtorek Ordery Orła Białego

- Ze słów pieśni można wnioskować, jak trudny był to czas, gdy konstytucja była uchwalana. Jak głębokie były przeżycia tych ludzi, którzy o wolną Polskę walczyli - mówił prezydent. - To była walka polityczna, dyskusja stronnictw, debata, która zakończyła się zrozumieniem i porozumieniem zdecydowanej większości. Była tam wola ratowania Polski, nawet za cenę wyrzeczenia się własnej wygody, własnej przywilejów - dodał. Po południu para prezydencka wzięła udział - czynny - w koncercie pieśni patriotycznych organizowanym na warszawskim placu Teatralnym.

Leszek Rudziń[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.