Obojętnie, gdzie jedziesz, zapnij pas!

Czytaj dalej
Fot. fot. jakub pikulik
Agata Wolańska

Obojętnie, gdzie jedziesz, zapnij pas!

Agata Wolańska

– O pasach powinien pamiętać każdy kierowca i każdy pasażer! – przypomina Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie

Dlaczego zapinanie pasów jest aż tak ważne?
Prawidłowo zapięty pas może uchronić przed śmiercią. Nic nie jest w stanie przeciwstawić się ogromnej sile uderzeniowej, z którą mamy do czynienia w momencie wypadku. Poza tym, nie mając zapiętych pasów, życie można stracić już przy prędkości zaledwie 20-30 km na godzinę.

Jeździmy bez zapiętych pasów?
Niestety... Coraz częściej jest tak, że to młodzież i dzieci pouczają rodziców w tej kwestii. A przecież cały czas apelujemy, prosimy, piszemy komunikaty prasowe... Dlatego postanowiliśmy zorganizować konferencję (była w miniony piątek – dop. red.), na którą zaprosiliśmy m.in. doktora Piotra Gajewskiego z gorzowskiego szpitala, kierowcę rajdowego czy przedstawicieli Automobilklubu Gorzowskiego. Chcemy, żeby dzieci, które także były na spotkaniu, mogły poznać problem od każdej strony, z każdej perspektywy. Liczymy na to, że jeśli zainwestujemy w edukację młodych, to w przyszłości wypadków spowodowanych brakiem zapiętych pasów będzie mniej.

Jak prawidłowo zapinać pasy?
Przede wszystkim nie wolno ich zapinać na kurtce zimowej, ponieważ tworzy się wtedy pusta przestrzeń między ubraniem a ciałem. Pas nie jest prawidłowo dociągnięty, a podczas zderzenia nagle się napręża. To wszystko prowadzi do obrażeń wewnętrznych. Poza tym pas powinien przylegać płasko do ciała, być napięty. Ważne jest, żeby jego górna część była umieszczona blisko szyi, a nie na żebrach, i żeby dolny pas opinał biodra.

O czym jeszcze pamiętać?
Żeby nie stosować się do utartych, niekoniecznie poprawnych przekonań i schematów. To, że jedziemy zaledwie 200- -300 m do sklepu po zakupy, to wcale nie znaczy, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku zapinania pasów. To mylne i błędne przekonanie, które prowadzi do wielu nieszczęść na drodze. Podczas tych 200 m czy 5-7 minut jazdy może się wydarzyć dla nas i naszych najbliższych nieszczęście. Przecież wystarczy chwila, żeby uderzył w nas samochód. Konsekwencje są często tragiczne...

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.