Obowiązek szczepień dla medyków. Co ze studentami CM UMK i personelem szpitali?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Obowiązek szczepień dla medyków. Co ze studentami CM UMK i personelem szpitali?

Małgorzata Pieczyńska

Od 1 marca wszedł w życie obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dla personelu medycznego. Dotyczy on także studentów uczących się zawodów medycznych. W Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy większość żaków, którzy mają zajęcia w szpitalach, zaszczepiła się. Co z tymi, którzy szczepionki nie przyjęli? Jak zaliczą zajęcia?

Obowiązek szczepień w CM UMK mają studenci Wydziału Lekarskiego - kierunek lekarski oraz czterech kierunków na Wydziale Nauk o Zdrowiu (fizjoterapia, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i położnictwo). Jeszcze przed 1 marca prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prorektor ds. Collegium Medicum UMK wydała specjalny komunikat.

Czytamy w nim: “W zajęciach dydaktycznych na terenie szpitala mogą uczestniczyć jedynie studenci, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej oraz w pełni zaszczepieni lub ozdrowieńcy, posiadający ważny Unijny Certyfikat Covid-19 lub zaświadczenie o statusie ozdrowieńca, które zobowiązani są okazać prowadzącemu przed rozpoczęciem zajęć”.

Ilu studentów Collegium Medicum UMK nie przyjęło szczepionki na Covid-19?

Co ze studentami niezaszczepionymi lub bez ważnego certyfikatu, którzy z tego powodu nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych w szpitalu?

- Dziekan w porozumieniu z kierownikiem jednostki odpowiedzialnej za realizację przedmiotu ustali, czy istnieje możliwość realizacji efektów uczenia w inny sposób i w zależności od tego podejmie decyzję co do dalszego postępowania - poinformowała w komunikacie prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska.

Sprawdziliśmy, ilu jest takich niezaszczepionych studentów na wspomnianych wydziałach w Collegium Medicum UMK? - To pojedyncze osoby - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Zanim wprowadzony został obowiązek szczepień przeciw Covid-19, niezaszczepieni studenci, którzy mieli zajęcia i praktyki w szpitalach, jeśli nie byli ozdrowieńcami, regularnie musieli się testować, by nie narażać pacjentów. Teraz takiej możliwości już nie ma. Wyjątek stanowią studenci niezaszczepieni z przyczyn zdrowotnych. Zasady testowania tych osób opracują dziekani we współpracy z dyrektorami szpitali.

W szpitalu Biziela personel medyczny składał dobrowolne oświadczenia

Jak sytuacja wygląda w przypadku personelu medycznego, który pracuje w bydgoskich szpitalach?

W szpitalu “Biziela” dyrektor naczelna lecznicy wydała zarządzenie, by kierownicy poszczególnych jednostek zebrali od pracowników oświadczenia. Jednak w praktyce trudno będzie zweryfikować czy cały zespół się zaszczepił, bo...

- Oświadczenia te były dobrowolne. Pracownik mógł je złożyć lub nie - mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy. - Na razie analizujemy te, które wpłynęły, by wiedzieć, jaka jest skala zjawiska. Dopiero wtedy zapadną decyzje, co w tej sytuacji.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy współczynnik zaszczepienia personelu medycznego przeciw Covid-19 wynosi 97,55 proc. (stan z 9 marca br.), co daje 2,45 proc. osób niezaszczepionych. Jak zaznacza Anna Siwiec, rzeczniczka lecznicy, szpital nie dysponuje możliwością przesunięcia pracownika personelu medycznego na inne stanowisko niezwiązane z bezpośrednią pracą z pacjentem.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.