Leszek Kalinowski

Oby dalej razem, czyli kup torbę i pomóż autystom

Torby, które szyje babcia jednego z podopiecznych, prezentują panie ze stowarzyszenia „Dalej Razem”. Plan jest taki, żeby szyli je także samo podopieczni Fot. Leszek Kalinowski Torby, które szyje babcia jednego z podopiecznych, prezentują panie ze stowarzyszenia „Dalej Razem”. Plan jest taki, żeby szyli je także samo podopieczni w pracowni „Oby”.
Leszek Kalinowski

Członkowie stowarzyszenia „Dalej Razem” produkują już zdrowe paluszki, ciastka, ulotki. Teraz także ekologiczne torby. A od września otwierają szkołę.

Młodzi ludzie ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Austystycznym „Dalej Razem” wciąż zaskakują i robią wielkie rzeczy. A wszystko po to, by dzieci i dorośli z autyzmem mieli szansę na samodzielne życie.

- Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co robią każdego dnia - przyznaje Ewelina Wasilewska z Zielonej Góry. - Prowadzą przedszkole, terapie, firmy. Ciągle mają pełno pomysłów.

Willę przy ul. Sienkiewicza w Zielonej Górze przekazało stowarzyszeniu miasto. Ale rozwijać się może ono dzięki wsparciu prywatnej fundacji z Danii. Jednak każdy z nas może pomóc członkom „Dalej Razem” realizować plany i marzenia. Jak? Choćby kupując modną, ekologiczną, kolorową torbę.

Bo oto spółka, która należy do rodzin osób z autyzmem zrzeszonych w SPOA „Dalej Razem”, wprowadza na rynek markę „Oby!”.
- Dobry design, solidne wykonanie to cechy „Oby!” - podkreśla prezes stowarzyszenia Sebastian Cycuła. - W ciągu ostatnich kilku tygodni wprowadziliśmy cztery wzory toreb. Nowością są proste i modne plecaki. Torby szyje zakład krawiecki babci jednego z naszych podopiecznych, nadruki możemy wykonywać m.in. w należącej również do nas firmie http://wydrukujemy.to. A skąd się wziął pomysł na nazwę „Oby”? Jak wyjaśnia prezes, chodziło o to, żeby hasło było krótkie, optymistyczne. I żeby - jak zaczniemy podbijać rynki zagraniczne - nie było problemów z tłumaczeniem. Poza tym „oby” fajnie brzmi. Oby dalej razem. W związku z ukochaną. W zdrowiu, szczęściu, miłości. Oby dalej razem. W stowarzyszeniu... Logotyp marki zaprojektowali podopieczni.

W ofercie jest bardzo wyjątkowa torba motyl ‒ chmura tagów, która powstała dzięki internautom poproszonym o wskazanie swoich skojarzeń ze słowem autyzm. Ale są też z sowami, serduszkami, napisami „Staraj się mocniej”.
- Liczymy też na firmy, które zechcą zamówić u nas torby jako promocyjne materiały - podkreśla S. Cycuła. I dodaje, że największym marzeniem jest, by „oby.dalejrazem.pl” wraz z „wydrukujemy.to”, „edu.dalejrazem.pl” czy „pracownia-kulinarna.com” dawało pracę i zysk osobom z autyzmem. Do tego jednak potrzebni są nam klienci i nowy budynek o powierzchni ok. 2.000 m, w którym uruchomimy Zakład Aktywności Zawodowej i stworzymy 100 miejsc pracy.

Do tej pory w firmach pracuje 16 dorosłych podopiecznych. A to ważne, bo po ukończeniu edukacji pozostają oni sami...
- Mamy osoby niesamodzielne, które potrzebują asystenta. Ale jest np. absolwent informatyki na UZ, od którego niejeden filmowiec mogły się wiele nauczyć - dodaje prezes stowarzyszenia.

Zatem skoro kupując torbę, możemy pomóc „Dalej Razem”, nie zastanawiajmy się! Aby nabyć torby czy plecaki „oby!” wystarczy wejść na stronę http://oby.dalejrazem.pl i zamówić.

Stowarzyszenie zrzesza ponad 200 rodzin, głównie z południowej części województwa, a także z Głogowa i okolic Wolsztyna. Od września uruchomi ono też szkołę podstawową. Od kilku lat prowadzi już przedszkole. Rocznie diagnozuje około 80 dzieci. Prowadzi terapię i edukuje.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.