Oddaj krew, uratuj życie! Każdy z nas może pomóc. Liczy się każda kropla...

Czytaj dalej
Fot. Jacek Katos
Leszek Kalinowski

Oddaj krew, uratuj życie! Każdy z nas może pomóc. Liczy się każda kropla...

Leszek Kalinowski

W środę, 13 stycznia, każdy zdrowy, dorosły człowiek, może w Bojadłach oddać krew. To bardzo ważna akcja, bo dziś bardzo potrzebna jest krew. Przez pandemię koronawirusa nie organizuje się zbiórek krwi w szkołach i na uczelniach (są pozamykane, uczniowie i studenci zdobywają wiedzę zdalnie). Dlatego tak ważne jest pozyskiwanie honorowych dawców krwi w inny sposób.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz Gminny Ośrodek Kultury w Bojadłach organizują w środę, 13 stycznia, zbiórkę krwi pod hasłem "Oddaj krew - uratuj życie". Krew będzie można oddać w godzinach: 9.00 - 12.00 w siedzibie GOK przy ulicy Bocznej 11 w Bojadłach.

Brakuje krwi - pomóż ją pozyskać

Akcje poboru krwi m.in. w szkołach zostały odwołane. Coraz mniej osób przychodzi do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Tymczasem w szpitalach pojawia się coraz więcej osób. I potrzeba krwi. Stąd apel do wszystkich zdrowych ludzi o pomoc.
Pamiętajmy, że jednorazowo pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml. Oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych ani uzależnienia. By się nią podzielić, nie jest wymagana znajomość grupy krwi. Potencjalny dawca krwi jest poddawany kontroli medycznej, a grupa krwi jest ustalana po pobraniu.
Każdy zdrowy, dorosły człowiek może stać się honorowym dawcą krwi.

Jak się przygotować do oddania krwi?

Do oddania krwi należy:

Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów. Nie należy też przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu i/lub środkach zmieniających nastrój.

Oddawanie krwi nie powoduje obserwowalnego spadku, ani wzrostu masy ciała.

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.