Odkrywki to przeżytek. Tak twierdzą przeciwnicy kompleksu Gubin-Brody

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Odkrywki to przeżytek. Tak twierdzą przeciwnicy kompleksu Gubin-Brody

Łukasz Koleśnik

W mieście przygranicznym odbyła się konferencja prasowa przeciwników kompleksu Gubin-Brody, którzy praktycznie świętowali swój sukces.

Na konferencji pojawili się wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk, Anna Dziadek ze Stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej, Radosław Gawlik ze stowarzyszenia Eko-Unia, a także przedstawiciel strony niemieckiej, z którą współpracują przeciwnicy planowanego kompleksu - Thomas Burchardt, radny Forst.

Podczas wystąpień przeciwnicy kopalni odkrywkowych dziwili się, czemu inwestor wciąż zapewnia, że kompleks Gubin-Brody powstanie.
- Niemcy już zaczęli odchodzić od odkrywek, gdyż odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej opłacalne. Więc dlaczego więc w Polsce ktoś chciałby stawiać na odkrywkę - mówił T. Burchardt.
Nawet planowana po stronie niemieckiej kopalnia Janschwalde-Nord jest mocno oprotestowywana.
Ponadto zwracano uwagę na wiele opóźnień oraz nieprawidłowości, dotyczących kompleksu Gubin-Brody.
- Niemcy oceniali raport wysłany przez PGE. Zawierał on ponad 1000 błędów. Był on zupełnie niezrozumiały dla niemieckich ekspertów - mówi A. Dziadek. Wójt Ryszard Kowalczuk dodał, że inwestor nie dysponuje takimi pieniędzmi, aby zacząć inwestycję w Gubinie.

Anna Dziadek ze Stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej:

Padło też kilka zarzutów w kierunku urzędu marszałkowskiego, który od lat wspiera i liczy na tę inwestycję.
- Samorząd województwa zrobił wszystko, co w jego kompetencjach, by budowa kompleksu energetycznego Gubin-Brody mogła dojść do skutku - odkreśla rzecznik prasowy, Michał Iwanowski. Złoża te uznane są za strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, a ich eksploatacja i energetyczne wykorzystanie może być istotnym impulsem rozwojowym regionu. Dlatego zapisy przewidujące realizację tych zadań, znalazły się Strategii Rozwoju Woj. Lubuskiego 2020, Strategii Energetyki Woj. Lubuskiego i znajdą też odzwierciedlenie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubuskiego - wyjaśnia.
A co na to sam inwestor? Jak informuje rzecznik PGE GiEK, Sandra Apanasionek, jeszcze w tym tygodniu odniosą się do zarzutów przedstawianych na konferencji w Gubinie.

Łukasz Koleśnik

Interesuje się sportem, głównie piłką nożną i koszykówką. Jestem zapalonym kibicem Borussii Dortmund. Biegam, dla zdrowia. Lubię kino, książkę, gry komputerowe. Nie mogę się rozstać z muzyką, więc pewnie mnie spotkasz ze słuchawkami na uszach. Studiowałem dziennikarstwo we Wrocławiu. O dziwo, pracuję jako dziennikarz. W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.