Jarosław Miłkowski

Odra nie dzieli, a łączy Polaków i Niemców

Most graniczny w Słubicach. Fot. Archiwum "GL" Most graniczny w Słubicach.
Jarosław Miłkowski

Od prawie miesiąca oba przygraniczne miasta świętują budowanie dobrego sąsiedztwa. Dziś oficjalnie zamknięcie obchodów.

Dziś mija 25 lat, od kiedy Jan Krzysztof Bielecki oraz Krzysztof Skubiszewski ze strony polskiej oraz Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher ze strony niemieckiej podpisali traktat o dobrym sąsiedztwie. Tę rocznicę Słubice i Frankfurt świętują już od maja, a cykl obchodów nazywają nawet miesiącem jubileuszowym. W jego trakcie m.in. kilkudziesięciu urzędników po obu stronach Odry zamieniło się miejscami. Dziś za to ma być bardzo uroczyście.

O 15.00 w Collegium Polonicum spotkają się m.in. przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych obu państw, ambasadorzy, a także byli i obecni burmistrzowie Słubic i Frankfurtu.

Most graniczny w Słubicach.
Archiwum "GL" Most graniczny w Słubicach.

O 16.30 warto będzie przyjść na deptak. Tu bowiem zostanie otwarta wystawa „25 lat dobrego sąsiedztwa”. Na zdjęciach będzie można zobaczyć spory kawałek historii, bo i spotkanie Tadeusza Mazowieckiego z Helmutem Kohlem, i wejście Polski do Unii Europejskiej, ale też uruchomienie linii autobusowej 983, która łączy Słubice i Frankfurt.

Bardziej podniośle będzie wczesnym wieczorem. O 18.15 w Kościele Pokoju we Frankfurcie odbędzie się polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne. O 19.30 w hali koncertowej we Frankfurcie rozpocznie się koncert Brandenburskiej Orkiestry Państwowej.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.