Ogrodniczy kalendarz z „GL”

Czytaj dalej
Fot. Archiwum M. Podsiadłej
Ilona Burkowska

Ogrodniczy kalendarz z „GL”

Ilona Burkowska

Z kalendarzem biodynamicznym zaplanujesz prace w ogrodzie tak, aby wzrost roślin i plonów był wspierany przez moc Księżyca.

Kalendarz biodynamiczny - czyli jaki?
To kalendarz uwzględniający wpływ faz Księżyca, oddziaływania układu planet, aktywność Słońca. Czynności ogrodnicze mają być przyporządkowane tym właśnie zmianom zachodzącym w naszym układzie słonecznym oraz ich wpływom na glebę i etapy wegetacji roślin. Biodynamiczny - jest złożeniem dwóch słów: bio czyli biologia, życie materii organicznej oraz dynamika, tutaj rozumiana jako wzrost potencjału.

Czyli działkowiec powinien siać, sadzić i zbierać plony zgodnie z fazami Księżyca?
Dokładnie. Nawet podlewać! Wpływ faz Księżyca oraz układu planet w naszym układzie słonecznym jest ewidentny i był obserwowany od tysięcy lat na różne zjawiska, zwłaszcza w sferze biologicznej. Wiadomo z obserwacji, że przybierający Księżyc niejako ciągnie soki życiowe roślin w górę, stymuluje kiełkowanie nasion i wzrost roślin, kumuluje, a w czasie pełni wszystkie żywe organizmy odczuwają swoje apogeum sił witalnych, natomiast Księżyc ubywający wiąże się ze spadkiem aktywności żywych organizmów. Dlatego prowadząc harmonijne uprawy czy hodowlę zwierząt, dobrze jest dostosowywać wszelkie czynności do zmian zachodzących w najbliższym nam kosmosie.We wszystkich dawnych kulturach, również europejskiej do końca średniowiecza wiele czynności rolniczych, ogrodniczych było zrytualizowane, podporządkowane cyklom faz Księżyca i pór roku.

Czy początkujący działkowiec też może korzystać z wskazówek kalendarza?
Stosowanie kalendarza biodynamicznego niewątpliwie przyczynia się do większych i bardziej witalnych zbiorów. Jego skrupulatne stosowanie może ochronić rośliny przed wieloma zmianami chorobowymi w sposób naturalny, bez chemicznej ingerencji. Kalendarz jest pomocny zwłaszcza początkującym ogrodnikom. Z jednej strony, dyscyplinuje ich działania, wprowadza pewien rytm i porządek, a z drugiej strony uczy obserwacji natury, jej procesów i zmian, jakie zachodzą w roślinach. Uczy też wrażliwości i otwartości na naturę. W kalendarzu jest czytelna instrukcja, jak z niego korzystać. To nic trudnego.

Ale nie tylko o roślinach tam mowa...
Kalendarz ten nie tylko podpowiada co, jak i kiedy posadzić w ogródku, może być także przydatny w naszym codziennym życiu. Na przykład podczas planowania operacji chirurgicznej. Najlepiej jeśli zaplanujemy ją przy ubywającym Księżycu, wtedy rany się szybciej goją.

A jakie wymierne korzyści osiągnie działkowiec czy rolnik stosujący się do kalendarza?
Działając z siłami przyrody i umiejętnie je wykorzystując, pozwalamy roślinom na ich optymalny rozwój. Harmonijny rozwój rośliny jest niemal równoznaczny z ich zdrowiem, a idąc dalej, z naszym zdrowiem. Stosując metody biodynamiczne, uprawiamy rośliny w zgodzie z naturą, zdrowe i witalne, bez zbędnego wysiłku i chemii.

Dziękuję.

Pamiętaj! W środę i czwartek z „Gazetą Lubuską” dostaniesz kalendarz biodynamiczny na prace od marca do grudnia

Ilona Burkowska

Gdy dzwonicie do „Gazety Lubuskiej”, to zwykle ja podnoszę słuchawkę... W dziale łączności z Czytelnikami pracuję od 8 lat. Pomagam, podpowiadam, dzwonię, piszę pisma, kontaktuję Was ze specjalistami. Działam z Wami i dla Was. I to właśnie uwielbiam w tej pracy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.