Okulista: Po 40-stce grozi nam jaskra

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Ewa Kurzyńska

Okulista: Po 40-stce grozi nam jaskra

Ewa Kurzyńska

Rozmowa o niebezpieczeństwie związanym z jaskrą z dr. n. med. Antonim Bąkiem, specjalistą okulistą.

O jaskrze mówi się, że to cichy złodziej wzroku. Dlaczego?

Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Nie znaczy to jednak, że jest wówczas niegroźna. Wprost przeciwnie. Schorzenie postępuje po cichu, powodując nieodwracalne uszkodzenia nerwów wzrokowych, które grożą ślepotą.

Kto choruje?

Na jaskrę zapadają zwykle osoby po 40 roku życia. Na rozwój schorzenia bardziej narażone są także osoby, których krewni chorowali na jaskrę, pacjenci z nadciśnieniem krwi, cierpiący na migrenę, zaburzenia krążenia, mający dużą nadwzroczność.

Czy to prawda, że jaskra jest jednym z najczęstszych schorzeń oczu?

Owszem. Szacuje się, że na jaskrę cierpi około 3 procent populacji. Choroba zwykle dotyczy obu gałek. Jedynym sposobem, by w porę wykryć problem, są badania profilaktyczne. Każdy, kto wkracza w wiek średni, powinien wybrać się na wszelki wypadek na badanie wzroku. Nawet wtedy, gdy jest przekonany, że widzi dobrze i nic mu nie dolega. Podstawowymi badaniami, które należy wykonać w kierunku jaskry są badanie dna oka i zmierzenie ciśnienia śródgałkowego. Jeżeli jest ono podwyższone, pacjent powinien zostać skonsultowany przez specjalistów z poradni leczenia jaskry.

Ile jest takich poradni na Podkarpaciu?

Trzy: dwie w Rzeszowie oraz jedna w Krośnie. Konsultacja w poradni jaskrowej trwa zwykle kilka godzin, niekiedy konieczny jest pobyt w szpitalu. Do repertuaru badań, z których podczas takiej wizyty korzystają specjaliści, zaliczają się między innymi kontrola pola widzenia, sprawdzenie kąta komory przedniej czy badanie grubości włókien nerwowych w oku (tak zwany RNFL). Kontrola w porę jest niezwykle ważna. W przypadku jaskry objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero wówczas, gdy doszło do utraty aż połowy włókien nerwowych w gałkach ocznych. Niestety, to już zmiany nieodwracalne. Jeśli jednak w takim momencie wykryje się chorobę i zastosuje odpowiednie leczenie, to jest duża szansa na uratowanie wzroku.

Jakie objawy mogą zwiastować chorobę? Co powinno zaniepokoić?

Osoby z jaskrą mogą doświadczać okresowych zaburzeń widzenia. Może pojawić się ból gałek. Obraz może wyglądać na zamglony. W przypadku jaskry z wąskim katem komory może dojść do ostrego napadu jaskry. To stan, który bez szybkiej interwencji chirurgicznej grozi utratą wzroku. Główne objawy w takiej sytuacji to bardzo silny ból oczu i głowy oraz bardzo pogorszone widzenie. Niestety, to symptomy, które często bywają mylone z udarem. W efekcie chorzy z jaskrą często trafiają najpierw na oddział neurologii.

Jaskrę można skutecznie leczyć?

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny rozwój choroby można zatrzymać. Możliwości nie brakuje. Po pierwsze, do dyspozycji mamy kilka grup leków przeciwjaskrowych. Gdy leczenie farmakologiczne nie powstrzymuje choroby, kolejnym krokiem jest operacja. Zabiegi, które wykonuje się obecnie, należą do bardzo bezpiecznych i skutecznych. Ewa Kurzyńska

Ewa Kurzyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.