Józef Piasecki

Ola bardzo na nas liczy. Ruszaj, lawino pomocy!

„Co mamy? 70 procent szans na całkowity powrót do zdrowia. Pomóż Oli w walce o te 30 procent!” - apelują przedstawicielki Klubu Mam z Nowej Soli i Nowosolskiej Fot. Archiwum Klubu Mam i Nowosolskiej Grupy Biegowej „Co mamy? 70 procent szans na całkowity powrót do zdrowia. Pomóż Oli w walce o te 30 procent!” - apelują przedstawicielki Klubu Mam z Nowej Soli i Nowosolskiej Grupy Biegowej, które organizują akcję pomocy dla Oli Łuczak z Kożuchowa
Józef Piasecki

W tę niedzielę będzie Bal dla Oli, a w grudniu Charytatywny Bieg Wigilijny. Akcja pomocy czteroletniej dziewczynce z Kożuchowa nabiera rozpędu

- Ola była zdrowym dzieckiem. Po urodzeniu dostała 10 punktów w skali Apgar - wspomina Dagmara Łuczak, mama dziewczynki. - W zeszłym roku u córki pojawiły się poranne wymioty. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że są to wymioty autogenne, wymuszane przez dziecko, które chce zwrócić na siebie uwagę rodziców i otoczenia. Ta diagnoza nie dawała nam spokoju. Na własną rękę udaliśmy się do specjalisty. Później były specjalistyczne badania w szpitalu w Nowej Soli. Rezonans magnetyczny wykazał obecność guza w mózgu... Tego dnia byliśmy w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Diagnoza ścięła nas z nóg: medulloblastoma - nowotwór złośliwy układu nerwowego z najwyższym, IV stopniem złośliwości.

W sierpniu ubiegłego roku Ola przeszła operację usunięcia guza. Od tego momentu trwa nieustanna walka z rakiem. Na początku września u dziewczynki stwierdzono początki wodogłowia... Ale mała pacjentka jest bardzo dzielna. Za sobą ma już 17 z 21 cykli chemioterapii. Po jej zakończeniu będzie musiała co sześć tygodni jeździć na kontrole do Centrum Zdrowia Dziecka. I tak przez najbliższe 10 lat.

W tej trudnej walce rodzina nie jest jednak sama. W najbliższą niedzielę w Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie ludzie dobrej woli organizują charytatywny Bal dla Oli. Będzie klaun, pokazy tańca, występ zespołu Fascynacja, konkursy, zabawy, licytacje - mnóstwo atrakcji dla uczestników mniejszych i większych. Będą też miejscowi strażacy, co na pewno dodatkowo ucieszy dzieci. Imprezę poprowadzi DJ Perszol. Początek o godzinie 13. Wstęp za symboliczną złotówkę.

A w Nowej Soli szykuje się kolejna akcja pomocy Oli. Miejscowy Klub Mam i Nowosolska Grupa Biegowa planują na 18 grudnia Charytatywny Bieg Wigilijny na dystansie około 5 km. Pomysłodawczyniami są Wiola Zabawska i Iwona Ćwirko. Inicjatywie koleżanek mocno kibicuje Agnieszka Czyżak, współzałożycielka Klubu Mam. - Tak to jest między nami mamami. Jedna z nas zna mamę Oli i tak to się zaczęło - opowiada pani Agnieszka. - Coraz więcej osób chce włączyć się w to wydarzenie. Boimy się, że chętnych do biegu może być więcej niż miejsc. Informacje o zapisach i o trasie pojawią się prawdopodobnie już 7 listopada.

- Mamy potrzebę pomagania. Jesteśmy chętne, bo to nas pozytywnie nakręca. Nie tylko praca i dom, ale także działalność dla innych - dodaje Ilona Wichman, kolejna współzało¬życielka Klubu Mam.

Kancelaria prawna z Nowej Soli opracowała regulamin biegu i przygotowała deklaracje dla uczestników. Następna firma oferuje rabat na 300 czapek św. Mikołaja z dedykacją dla Oli, dodatkowo ufunduje 30 czapek i pokryje koszty ich przesyłki. Już wiemy, że w biegu wezmą udział policjanci z Nowej Soli. Na swoim profilu na Facebooku napisali: „Pobiegniemy? Oczywiście, że tak. Albo chociaż pójdziemy. Całymi rodzinami. Oczywiście dla Oleńki Łuczak”.

Takie akcje podnoszą na duchu Dagmarę Łuczak i całą rodzinę. - Widać, że ludzie współczują i chcą pomagać w potrzebie. Każda złotówka się przyda, bo Olę czeka rehabilitacja logopedyczna i fizyczna, a także konsultacje neurologiczne - wylicza mama dziewczynki.

Pomóc Oli można także, wpłacając darowizny na konto Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. Bank Pekao SA, VII oddział w Warszawie, numer konta: 76 1240 1109 1111 0010 1163 7630. Z dopiskiem: darowizna dla Aleksandry Łuczak.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.