Oni są najlepsi w Gorzowie

Czytaj dalej
Fot. Anna Rimke
Anna Rimke

Oni są najlepsi w Gorzowie

Anna Rimke

II LO na Zawarciu to najlepsze liceum w mieście. Wśród techników wygrywa Chemik z Czereśniowej. - Świetnie! - cieszą się uczniowie. Dyrektorzy nie kryją, że ranking pomaga przy naborze uczniów.

- To dla nas świetna informacja. Bo jesteśmy częścią tej szkoły i trochę się przyłożyłyśmy do tego sukcesu - mówią Olga Sadowska i Małgorzata Szyfman z II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Przemysłowej.

W najbardziej prestiżowym rankingu szkół (portalu edukacyjnego „Perspektywy”) nasz ogólniak zajął 55. miejsce w kraju i 2. w województwie lubuskim (wyprzedziło go I LO w Zielonej Górze). W tym rankingu ocenia się szkoły na podstawie sukcesów w olimpiadach (30 proc. oceny), wyników matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Dlatego Olga i Małgorzata, które brały udział w olimpiadach i odnosiły w nich sukcesy, mają rację, mówiąc że się przyłożyły do sukcesu. Ale nie tylko one, bo w sumie II LO w ubiegłym roku miało 7 laureatów i 19 finalistów olimpiad przedmiotowych. - A wynik matur według „Perspektyw” mamy najlepszy w województwie - mówi Tomasz Pluta, dyrektor II LO.

Agnieszka Mazur: Nie bierzemy udziału w olimpiadach dla rankingów. Zależy nam na dobrych studiach i poświęcamy czas na naukę, żeby się na nie dostać.

Licealiści przyznają, że potrzeba sporo samozaparcia, ale i pasji, żeby osiągać sukcesy na olimpiadach. - Musimy godzić czas na naukę do szkoły, przygotowanie do olimpiady i jeszcze na jakieś inne pasję, które też przecież mamy - tłumaczy Małgorzata Szyfman. - A szkoła może odnosić sukcesy, kiedy każdy indywidualnie i nauczyciel i uczeń będą je osiągali - dodaje Sebastian Juszczak.

Karol Czarnecki (od lewej), Olga Sadowska, Małgorzata Szyfman, Sebastian Juszczak,Dominika Jaster, Agata Blicharz i Agnieszka Mazur z II LO są dumni,
Anna Rimke Karol Czarnecki (od lewej), Olga Sadowska, Małgorzata Szyfman, Sebastian Juszczak,Dominika Jaster, Agata Blicharz i Agnieszka Mazur z II LO są dumni, że ich szkoła znów jest wysoko w rankingu.

Nauczycieli i dyrekcję ogólniaka pozycja w rankingu również cieszy

- Wykorzystujemy oczywiście takie informacje przy rekrutacji. Teraz, gdy jest mania rankingów, pewnie pomaga to rodzicom i gimnazjalistom zdecydować, czy ta szkoła spełnia ich oczekiwania - tłumaczy dyrektor Pluta.

O tym, że dobre miejsce w rankingu, to więcej chętnych do szkoły mówi też Marlena Młynarczyk, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (nazywanej Chemikiem) przy ul. Czereśniowej. Ta szkoła, według rankingu „Perspektyw”, wśród techników zajęła 121. miejsce w kraju, 3. w województwie i jest najlepsza w mieście (przy ocenie techników też były brane pod uwagę sukcesy olimpijczyków, wyniki matur z przedmiotów podstawowych i dodatkowych, i jeszcze z egzaminu zawodowego). Na wysokie miejsce Chemika miał wpływ na pewno wynik matur. Bo według „Perspektyw” gorzowska szkoła ma 86. miejsce w kraju i 3. w województwie lubuskim. Olimpijczyków miała tylko trzech. - Takie miejsce to informacja dla nas, że robimy w szkole coś dobrego - mówi dyr. Młynarczyk.

Wysokie miejsce w rankingu to dla uczniów tej szkoły przede wszystkim satysfakcja.

Szkoła od lat w rankingu „trzyma się” na podobnym poziomie i to m.in. dlatego, nawet w teraz w okresie niżu demograficznego, nie ma problemu z naborem. - I śmiało możemy polecić tę szkołę innym. Bo można tu rozwijać swoje zainteresowania. A nauczyciele wspierają, motywują, a przede wszystkim dostarczają materiały potrzebne do olimpiad - mówi Rafał Borowski, finalista olipiady z wiedzy elektrycznej i elektronicznej. - I choć to nie tylko nasza zasługa, to jesteśmy dumni, że nasza szkoła jest najlepsza w mieście - dodaje Jakub Boszkiewicz, również olimpijczyk, z wiedzy elektrycznej i elektronicznej.

Inne gorzowskie szkoły w rankingu "Perspektyw"

Licea ogólnokształcące

II Liceum Ogólnokształcące, które jest teraz miejskim liderem, w 2015 r. zajmowało 52. miejsce, w 2014 r. - 58.

Technika

Anna Rimke

Dziennikarz "Gazety Lubuskiej" od 2005 roku, choć z dwiema przerwami. Prywatnie mieszkanka podgorzowskiej Kłodawy. Bliskie są mi szczególnie tematy społeczne, ale nie tylko. Lubię być tam, gdzie coś się dzieje, bo lubię ludzi. Lubię ich słuchać i z nimi rozmawiać. Dzięki temu, każdy dzień mojej pracy jest inny. 


Zajmuję się tematami związanymi z oświatą:Lubię poznawać ciekawych ludzi:A kiedy Ci ludzie mają coś wspólnego ze zwierzętami, to muszę ich poznać:Ale nie tylko przyjemnymi sprawami się zajmuję. Jak trzeba, to jestem też w miejscu tragedii:Portal Naszemiasto.pl


Na czele moich obowiązków jest też portal Gorzów Wielkopolski Naszemiasto.pl


Tu nie tylko piszę, ale też opiekuję się stroną.


 


Gdyby nie praca w redakcji, to...


Trudno powiedzieć... Od najmłodszych lat uwielbiałam pisać i chyba stąd ten pomysł na życie. Ale myślę, że mogłabym też zwyczajnie sobie zwiedzać świat. I tylko od czasu, do czasu napisać o ludziach, których spotkałam na swojej drodze.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.