Opolskie. Wkrótce rozpocznie się w gminach nabór rachmistrzów spisowych

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Krzysztof Ogiolda

Opolskie. Wkrótce rozpocznie się w gminach nabór rachmistrzów spisowych

Krzysztof Ogiolda

Narodowy Spis Powszechny (NSP) rozpocznie się 1 kwietnia, a zakończy prawdopodobnie 30 września 2021 r. Nabór rachmistrzów będzie prowadzony od 1 do 9 lutego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany głównie metodą samospisu internetowego. Ta forma po raz pierwszy w historii będzie obowiązkowa. Niemniej, jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie będzie mógł czy umiał wypełnić ankiety, pomogą mu w tym rachmistrzowie metodą wywiadu telefonicznego albo wywiadu bezpośredniego.

W każdej gminie w terminie od 1 do 9 lutego 2021 r. przeprowadzony będzie nabór rachmistrzów spisowych (szczegóły na stronach internetowych gmin).

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki: mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

- W całym regionie będziemy potrzebowali 407 rachmistrzów - mówi Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. - Mam nadzieję, że zgłosi się ich więcej. Wszystko wskazuje na to, że spis potrwa pół roku, może się zdarzyć, że nie wszyscy będą w stanie przez tak długi czas pracować przy zbieraniu danych, wtedy będzie można sięgnąć po listę rezerwową, na której będą nazwiska osób już przeszkolonych.

- Kandydaci po zakończeniu naboru otrzymają materiały szkoleniowe on line – dodaje Pani Bartel. - Podsumowaniem będzie egzamin pisemny, jaki przeprowadzi Wojewódzkie Biuro Spisowe w Opolu. Aby go zdać, trzeba poprawnie odpowiedzieć na 60 procent zadanych pytań. Przy równym wyniku kilku kandydatów zdecyduje czas wykonania testu.

Rachmistrzowie będą zobowiązani do złożenia przyrzeczenia o zachowaniu tajemnicy statystycznej dotyczącej danych, które w poufności pozyskają.

Wywiady będą przez rachmistrzów zapisywane - za pomocą aplikacji na smartfonie, w formie elektronicznej. Nie ma mowy o kwestionariuszach papierowych, wypełnianiu ich ołówkiem czy długopisem. Po zakończeniu wywiadu elektroniczna aplikacja zostanie zamknięta i dane, które zostały zapisane, przesyła się na serwer Głównego Urzędu Statystycznego. Rachmistrz je w tym momencie traci, nie ma już do nich dostępu. Nie ma więc obawy, żeby coś po wyjściu z naszego mieszkania coś na własną rękę poprawiał.

- Dodatkowo rachmistrzowie już wybrani przejdą szkolenie z socjotechnik prowadzenia wywiadu i otrzymają legitymacje – dodaje Monika Bartel. - Według obowiązującej ustawy rachmistrz za spisanie jednej osoby metodą telefoniczną otrzyma 4 zł brutto, a za wywiad metodą bezpośrednią 7 zł. Prawdopodobnie w ustawie, która wydłuży czas trwania spisu do 6 miesięcy, kwota ta zostanie ujednolicona i będzie wynosić 6 zł.

Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.