red.

Opowiadają o wojsku i swoim dowódcy

W sztafecie poświęconej pamięci generała broni Tadeusza Buka bierze udział 12 żołnierzy. Najwięcej z 34BKPanc. w Żaganiu. Fot. 34BKPanc. W sztafecie poświęconej pamięci generała broni Tadeusza Buka bierze udział 12 żołnierzy. Najwięcej z 34BKPanc. w Żaganiu.
red.

Już w piątek o godz. 10 do miasta przybiegnie sztafeta im. generała Buka, która rozpoczęła się 10 kwietnia na cmentarzu w Spale.

Generał broni Tadeusz Buk, dowódca Wojsk Lądowych, a w latach 2002-5 dowódca 34. Brygady Kawalerii Pancernej zginął w katastrofie pod Smoleń-skiem 10 kwietnia 2010 r. Jego żołnierze co roku biegną w sztafecie poświęconej pamięci zmarłego dowódcy, która zaczyna się o godz. 8.41 na cmentarzu, na którym pochowany jest T. Buk.

Zmarły generał był zapalonym sportowcem. Biegał, jakby miał skrzydła. Z tego powodu jego koledzy i współpracownicy postanowili uczcić jego pamięć na sportowo. Bez ronienia łez, za to propagując bieganie, a także wiedzę o wojsku i swoim dowódcy.

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski zastały biegaczy w trasie. W Jutrosinie odwiedzili szkołę. – Młodzież na scenie przedstawiła historię tego wydarzenia z 966 roku, które było przełomowe w dziejach Polski – tłumaczy podporucznik Michał Sasinowski. – Nawet w niedzielę nie mogliśmy się powstrzymać od biegania. Wspomogliśmy lokalną akcję zbierania kilometrów na bieżni w „Maratonie Uśmiechu”.

W sztafecie poświęconej pamięci generała broni Tadeusza Buka bierze udział 12 żołnierzy. Najwięcej z 34BKPanc. w Żaganiu.
34BKPanc. W sztafecie poświęconej pamięci generała broni Tadeusza Buka bierze udział 12 żołnierzy. Najwięcej z 34BKPanc. w Żaganiu.

Sztafeta zbliża się do mety w Żaganiu, którą żołnierze zamierzają osiągnąć w piątek rano. Wszyscy czują się dobrze. Mimo kilku otarć i odcisków nie narzekają na kontuzje.

Start do ostatniego etapu już w piątek o godz. 10 pod starym ratuszem w Rynku.
– Zaczynamy uroczystość piątkową mszą świętą o godz. 8.30 w kościele garnizonowym – tłumaczy kapitan Rafał Nowak, oficer prasowy 34BKPanc. – O 10.30 sztafeta przybiegnie pod pomnik generała Buka, zakończy się o 11.15. O 11.45 zacznie się uroczysty apel na placu Generała Maczka.

W sobotę żołnierze zapraszają na festyn rodzinny. Tak jak w ub. roku odbędzie się na strzelnicy, za jednostką. Będzie można się tam dostać specjalnymi, bezpłatnymi autobusami, które będą kursować od godz. 11 z ul. Szprotawskiej. Będą pokazy sprzętu i inne atrakcje.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.