Opozycja w Słubicach: - Obniżcie sobie pensje i diety!

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Opozycja w Słubicach: - Obniżcie sobie pensje i diety!

Renata Hryniewicz

Radni opozycji wystosowali apel, w którym wzywają starostwo do obniżenia diet radnych, pensji starosty i likwidację stanowisk

Obniżenie diet radnych o 50 proc., obniżenie pensji starosty i wicestarosty słubickiego o 50 proc., likwidacja stanowiska płatnego na rzecz społecznego członka zarządu - to główne założenia apelu opozycji wystosowanego do rady powiatu słubickiego.

Apel odrzucony

Radny Robert Tomczak chciał wprowadzić apel do porządku obrad podczas sesji w miniony czwartek. Niestety apel większością głosów radnych został odrzucony. Nie doszło nawet do jego odczytania. - Przewodniczący rady powiatu Wiesław Kołosza brutalnie przerwał prezentację i nie dopuścił do tego, żeby radni mogli zapoznać się z apelem. Szkoda, że ani jeden radny nie był zainteresowany jego treścią, odrzucając jego wprowadzenie do dyskusji podczas sesji - komentuje Robert Tomczak.

- Dziwne było zachowanie radnego - mówi z kolei Leopold Owsiak, wicestarosta. - Każdy wniosek o poszerzenie porządku obrad powinien być zgłoszony w odpowiednim trybie, o czym mówi statut i ustawa o samorządzie powiatowym. Rada powiatu stanowiska wyraża w formie uchwał, a takiej uchwały radny nie przedstawił przed sesją. Apel mógł odczytać nie przed przyjęciem porządku obrad, a w punkcie „interpelacje, zapytania oświadczenie radnych”, gdzie jest na to miejsce i czas. Ale tego nie uczynił, tylko wyszedł. I do końca sesji się nie pojawił. Czyżby kolejny spektakl dla publiki radnego i jego klubu? Dlatego głosowaliśmy przeciwko poszerzeniu porządku obrad.

6 mln zł za terminal

Radni opozycji mówią, że wiedzą, gdzie szukać oszczędności.

- Powiat jest w tragicznej sytuacji, dlatego proponujemy zarządowi podjęcie kilku decyzji, które by skutkowały oszczędnościami rzędu około 600 tys. zł rocznie - tłumaczy Tomczak.

Przypomnijmy, wojewoda Władysław Dajczak upomniał się w starostwie o spłatę całości zadłużenia: prawie 6 mln zł za nieodprowadzone w latach 2010 -2012 opłaty eksploatacyjne terminala w Świecku. Starostwo złożyło zażalenie i czeka na rozstrzygnięcie sporu przez ministerstwo finansów. Na razie naprawy finansów powiatu domaga się Regionalna Izba Obrachunkowa. Nie znając jeszcze decyzji wojewody, zaakceptowała budżet powiatu i tzw. prognozę finansową, ale z zastrzeżeniem dotyczącym właśnie decyzji wojewody. Gdy już poznała stanowisko wojewody, przyjęła uchwałę w sprawie wezwania powiatu słubickiego do uchwalenia programu postępowania naprawczego. - Pracujemy nad tym, żeby dostosować budżet do zaleceń. Zrobimy wszystko, żeby je uwzględnić. Wierzę, że nam się to uda. Trzeba pamiętać, że czekamy na decyzję ministra finansów w sprawie rozłożenia długu na raty. W tej chwili sianie niepewności i zamętu wśród mieszkańców przez trzech nieprzychylnych nam radnych zakłóca tylko naszą pracę - mówi Owsiak.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.