Renata Hryniewicz

Oprócz nowego SOR-u będzie też blok operacyjny i lotnisko

Tak będzie wyglądał nowy SOR Fot. Wizualizacja Starostwo Słubice Tak będzie wyglądał nowy SOR
Renata Hryniewicz

To już pewne! Będzie nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Kontrakt na budowę już został podpisany! Budowa ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2021 r.

Supernowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy ma mieć cztery kondygnacje z najnowocześniejszymi technologiami i wyposażeniem.

- Zdecydowaliśmy się rozszerzyć pierwotny projekt, ponieważ wiele pomieszczeń w szpitalu nie spełnia wymogów sanitarno - epidemiologicznych - mówi prezes szpitala Łukasz Kaczmarek.

Co się zmieni?

- W piwnicy nowego SOR-u ma znaleźć się sterylizatornia, bo obecna nie spełnia wymogów, nie ma w niej czystej strefy sterylnej czy brudnej strefy. Przy obecnej powierzchni nie jesteśmy w stanie spełnić tych warunków. Przygotowujemy więc grunt pod nową sterylizatornię, ale nie wykończymy jej na razie, bo na to nie wystarczy pieniędzy - dodaje prezes.

Na poziomie zero znajdzie się SOR z dwustanowiskowym podjazdem dla karetek i pomieszczenia, które są potrzebne na tym oddziale. Na pierwszym piętrze ma znaleźć się blok porodowy.

- Tam też „wyprowadzimy mury” i na razie będziemy musieli zostawić, dopóki nie zdobędziemy na jego wykończenie pieniędzy - mówi szef lecznicy.

Na drugim piętrze znajdzie się blok operacyjny, gdzie jedna z sal będzie służyła do tzw. cięć ostrych. Ta sala będzie zrobiona w pierwszej kolejności, jeszcze z pieniędzy, które są przeznaczone z projektu na SOR.

- To sala dla pacjentów, którzy trafią na SOR i będą wymagali natychmiastowej operacji, To będą głównie pacjenci po wypadkach - mówi Kaczmarek.

Na wykończenie pozostałych dwóch sal na tym poziomie szpital będzie się starał o pozyskanie pieniędzy z zewnętrznych źródeł. - Na pewno nie uda nam się zrobić tego teraz, a w następnym okresie programowania. Wszystko zależy od tego, kiedy ruszy nowy program unijny - mówi prezes.


Na czym skorzystają pacjenci?

Po pierwsze pacjenci, którzy ulegli wypadkowi i trafią na blok operacyjny, na pewno będą zoperowani szybciej. Od razu z karetki ratownicy przetransportują pacjenta do windy, która zawiezie go wprost na sale „ostrego cięcia”. Po drugie pacjenci oczekujący na oddziale ratunkowym będą czekali w lepszych warunkach, a co ważniejsze zostaną przebadani dokładniej, bo umożliwi to najnowocześniejszy sprzęt. - Obecny projekt obejmuje także zakup świetnego sprzętu, który pozwoli na dokładniejszą diagnostykę i sprawniejsze działania lekarzy i ratowników - mówi prezes.

W ramach projektu w okolicach ulicy Rzepińskiej powstanie również lądowisko dla śmigłowców ratunkowych i droga dojazdowa. Cała inwestycja ma kosztować 15,8 mln zł, z czego 8,5 mln to pieniądze unijne i z Ministerstwa Zdrowia.

- Super, że szpital będzie nowoczesny. Dobrze bybyło, aby powstał oddział chirurgi urazowej dla dzieci. Bo niestety ze złamaniem czy jakimkolwiek urazem dziecka trzeba jechać do Gorzowa, czy Zielonej Góry - mówi Alicja Kupis ze Słubic.

- Będzie więcej miejsca, więcej intymności dla pacjentów, lepsze warunki pracy dla personelu. Szpital będzie wyglądał jak klinika, widziałam plany - mówi Agnieszka Bratkowska z Górzycy, była pielęgniarka oddziału dziecięcego, przy którym mieści się obecny SOR.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.