Osoby starsze chcą rady seniorów w mieście

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Osoby starsze chcą rady seniorów w mieście

Alicja Kucharska

Rada Seniorów ma pełnić funkcje doradczą i konsultacyjną. Ostateczna decyzja zapadnie na najbliższej sesji rady miejskiej, 30 listopada.

Temat powołania świebodzińskiej Rady Seniorów pojawił się już w ubiegłym roku. Kwestię omawiano nawet na komisjach, a tuż przed sesją projekt wycofano. Teraz do sprawy wrócono i wszystko wskazuje na to, że w gminie niebawem pojawią się rajcy w wieku senioralnym.

 seniorzy z UTW.
Alicja Kucharska -Mamy nadzieję, że tym razem pomysł zostanie zrealizowany, a z projektu nikt się nie wycofa - mówią seniorzy z UTW.

Seniorzy swoją rolę widzą jako konsultacyjno-doradczą, ale… nie wierzą też, że do powołania rady dojdzie. Jak wyjaśniają, już rok wytypowano przedstawicieli, a z niezrozumiałych dla nich przyczyn pomysł spalił na panewce. - Mamy nadzieję, że tym razem pomysł zostanie zrealizowany i nikt się z tego projektu nie wycofa - mówią seniorzy z UTW.

- W większości miast w kraju takie rady funkcjonują. Warto skorzystać z doświadczenia osób starszych wysłuchać ich głosu. Dziwne są rozmowy o nas - bez nas. Myślę, że głos seniorów powinien być zaakcentowany - komentuje Maria Marciszonek.

Podobnego zdania jest Andrzej Zygmaniak. - W gminie jest tak wiele organizacji senioralnych, że każda powinna wytypować swoich przedstawicieli. Wspólnie moglibyśmy wypracować pewien model współpracy, dzięki któremu moglibyśmy mówić o problemach i potrzebach osób starszych - mówi pan Andrzej. - Myślę, że taka rada jest konieczna. Niektóre rzeczy - na pozór przyziemne - sprawiają problemy seniorom i tylko osoby starsze je zauważają - podkreśla Ewa Wojciechowska.

Rolą rady seniorów miałyby być m. in. integracja osób starszych, wzmacnianie ich udziału w życiu lokalnej społeczności, zabieganie marginalizacji, przełamywanie stereotypowego postrzegania ich społecznej roli. Rajcy-seniorzy mieliby współpracować z radnymi i władzami przy opiniowaniu wniosek dotyczących potrzeb i oczekiwań osób w wieku senioralnym. Sami również mogliby zgłaszać uwagi, wnioski i propozycji. Mieliby również doradzać w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia.

Rada Seniorów działałaby na zasadzie kadencyjności, gdzie kadencja trwałaby 4 lata, jednak pierwsza kadencja, która rozpocznie się w najbliższych tygodniach będzie trwała do końca VII kadencji rady miejskiej. Skład RS prawdopodobnie będzie zasilać od 6 do 10 osób. Posiedzenia odbywałyby się co najmniej raz na trzy miesiące.

- Proponujemy podać do publicznej wiadomości, że taka rada ma być tworzona. Myślę, że organizacje zrzeszające osoby starsze powinny być tym zainteresowane. Mamy wiele organizacji senioralnych: Klub Seniora, UTW, Związek Kresowian, Sybiraków, Emerytów i Rencistów. Na pewno nie będzie problemu z wyborem członków - Ryszard Graczyk, kierownik wydziału oświaty, kultury i sportu.

- Liczymy też na współpracę z przedstawicielami OPS-u, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami starszymi - dodaje R. Graczyk.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.