Osteoporoza - złodziejka kości

Czytaj dalej
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Osteoporoza - złodziejka kości

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

To choroba metaboliczna szkieletu kostnego, która prowadzi do zwiększonej łamliwości i podatności na złamania. Ponad 2,5 mln kobiet i 0,5 mln mężczyzn cierpi w Polsce na osteoporozę

Większość kobiet boi się osteoporozy, a najbardziej jej skutków w postaci złamań, np. szyjki kości udowej czy tzw. kompresyjnych złamań trzonów kręgosłupa. Jeszcze kilka lat temu nieprawidłowy wynik densytometrii, potocznie zwanej „prześwietleniem kości”, był wystarczającym wskazaniem do natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. Dziś poglądy na temat tej choroby i jej leczenia nieco się zmieniły.

- Okazało się bowiem, że u pacjentów z ciężką osteoporozą nie zawsze dochodzi do złamań, a „łamią” się osoby z dużo mniej zaawansowaną chorobą - tłumaczy dr med. Małgorzata Sochocka- Bykowska, specjalista reumatolog- internista, ordynator Oddziału Reumatologii Dorosłych w Szpitalu Reumatologicznym w Sopocie. I właśnie złamania są istotą problemu, bo są przyczyną niepełnosprawności osób starszych, a nawet przyspieszają śmierć. Powstał nawet specjalny kalkulator - FRAX, który pozwala obliczyć u konkretnej osoby ryzyko złamań.

Osteoporoza (nazwa pochodzi z połączenia dwóch słów – greckiego – osteon (czyli kość) i łacińskiego – porus (czyli otwór, dziura). - Niszczenie kości jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się, w osteoporozie przebiega gwałtowniej i szybciej, co uznawane jest za chorobę - tłumaczy dr Małgorzata Sochocka-Bykowska. Osteoporoza polega nie tylko na zmniejszeniu mineralizacji kości, ale i jej mniejszej wytrzymałości i większej podatności na złamania. Na pojęcie wytrzymałości składa się: grubość i długość szyjki kości udowej (a więc jej budowa), oraz szybkość, z jaką kość się przebudowuje.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.