Oświetlą Sobieskiego, naprawią Kopernika

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Oświetlą Sobieskiego, naprawią Kopernika

Małgorzata Trzcionkowska

Ruszy remont budynku socjalnego przy ul. Pstrowskiego i naprawa ul. Kopernika w Żaganiu. To część nowych inwestycji na ten rok.

Cieszę się, że miasto chce się zabrać za oświetlenie ul. Sobieskiego - zaznacza Franciszek Piotrowicz. - Chodzę nią bardzo często i odnowienie, chociażby latarni, bardzo się przyda.

W poniedziałek zebrały się dwie alternatywne komisje. O godz. 16.00 w Urzędzie Miasta komisja budżetu i finansów, w zupełnie nowym składzie, zaś o tej samej porze komisja gospodarki, w starym składzie. Na obie zostali zaproszeni urzędnicy i prezesi miejskich spółek, jednak wybrali budżet i finanse. Do pałacyku przy ul. Jana Pawła II nie przyszedł nikt z zaproszonych gości. Przewodniczący Piotr Łoś stwierdził, że „radni zostali okpieni”.

Jedną z ważniejszych inwestycji, rozpoczętych w tym roku będzie remont spalonej kilka lat temu kamienicy przy ul. Pstrowskiego 12. Ma w niej powstać 12 mieszkań socjalnych, dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Już wiadomo, że pieniądze będą. Cała inwestycja będzie kosztowała łącznie ponad 1,5 mln zł, a jej finansowanie zostało rozłożone na dwa lata. W ub. roku miasto wydało ok. 60 tys. zł na dokumentację, w tym zaplanowano 480 tys. zł na rozpoczęcie prac.
Mieszkania dostaną potrzebujące rodziny, które będą je szanować. Chodzi o uniknięcie możliwych dewastacji.

480 tys. zł w tym roku wyda miasto na remont spalonej kamienicy przy ul. Pstrowskiego 12

Do kasy miasta wpłynęło również dodatkowe 300 tys. zł na remont odcinka ul. Kopernika, należącego do Agencji Nieruchomości Rolnych. - Jest to związane z przejęciem tego odcinka ulicy przez miasto - tłumaczyła Małgorzata Szymańska-Dereń, naczelnik w magistracie, zajmująca się miejskimi inwestycjami, a wcześniej miejski konserwator zabytków. Urząd wynegocjował, że przejmie teren, ale musi być zmodernizowany, wraz z parkingami. Wiadomo jednak, że kwota 300 tys. zł nie wystarczy na całość prac. Brakujące pieniądze będzie musiało wyłożyć miasto.

Franciszek Piotrowski jest zadowolony, że ul. Sobieskiego zyska oświetlenie. - Ja co prawda wieczorami raczej nie chodzę, ale jest wiele imprez na placu
Małgorzata Trzcionkowska Franciszek Piotrowski jest zadowolony, że ul. Sobieskiego zyska oświetlenie. - Ja co prawda wieczorami raczej nie chodzę, ale jest wiele imprez na placu generała Maczka i oświetlenie się przyda.

38,5 tys. zł jeszcze w tym roku zostanie przeznaczone na oświetlenie ul. Sobieskiego. To ważne miejsce, wiodące do placu generała Maczka, na którym odbywa się wiele miejskich imprez. Stare latarnie są zniszczone, a jedna zupełnie wycięta.
Miasto zagwarantuje też w swoim budżecie pieniądze na podłączenie do kanalizacji należących do samorządu budynków komunalnych na osiedlu Moczyń i Kolonia Laski.

Niepokojącą informację przekazał radnym Zbigniew Białkowski, dyrektor departamentu oświaty. - W tym roku, z uwagi na zwiany w systemie organizacji szkół otrzymamy subwencję oświatową mniejszą o 430 tys. zł - poinformował podczas posiedzenia komisji. - W związku z tym trzeba będzie przyjąć szereg oszczędności w szkołach prowadzonych przez miasto.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.