Oto on! Tak będzie wyglądał Kwadrat!

Czytaj dalej
Fot. Materiały Urzędu Miasta w Gorzowie
Jarosław Miłkowski

Oto on! Tak będzie wyglądał Kwadrat!

Jarosław Miłkowski

Fontanna, plac zabaw oraz dużo ławek do odpoczynku. Możemy już zobaczyć, jak w tym roku będzie wyglądał odniowiony Kwadrat.

- Prace ruszą już wiosną. Aktualnie jesteśmy na etapie przygotowywania przetargu na wykonawcę – mówi nam Dawid Smoliński z wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego. Miasto właśnie pokazało, jak będzie wyglądał Kwadrat. Na jego modernizację pójdzie 5,9 mln zł, z których 85 proc. dostaliśmy w ramach Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (miasto podpisało umowę na dofinansowanie pod koniec zeszłego roku).

Dlaczego właściwie Kwadrat ma się zmienić? – Bo zmiany najlepiej zaczynać od małych miejsc. A ten plac z jednej strony jest najbliższym otoczeniem tutejszych mieszkańców, ale przede wszystkim jest znany każdemu gorzowianinowi – mówi Anna Bonus – Mackiewicz z biura rewitalizacji i konsultacji społecznych.

O tym, jak będzie wyglądał jeden z popularniejszych placów w mieście na przełomie sierpnia i września zdecydowali sami mieszkańcy, którzy przez prawie tydzień odbywali spacery i brali udział w warsztatach plenerowych z projektantami z Bytomia. Nasze przyzwyczajenia, oczekiwania względem Kwadratu i wizje architektów mają sprawić, że to miejsce ma nam przypaść do gustu.

Tak Kwadrat wyglada na papierze. Projekt przygotowało Pronobis Studio z Bytomia. Jak plac będzie wyglądał w rzeczywistości, przekonamy się po zakończeniu
Materiały Urzędu Miasta w Gorzowie Tak Kwadrat wyglada na papierze. Projekt przygotowało Pronobis Studio z Bytomia. Jak plac będzie wyglądał w rzeczywistości, przekonamy się po zakończeniu prac, a więc jeszcze w tym roku.

jak pokazują inne zdjęcia z wizualizacji kwadratu, pod drzewami będzie bardzo dużo ławek

Na pewno zostaną dotychczasowe drzewa, będzie też nowa roślinność, a na swoim dotychczasowym miejscu dalej stać będzie pomnik II Armii Wojska Polskiego. W centralnym miejscu placu ma być fontanna, niedaleko od niej będzie też plac zabaw. Będą też stoliki do różnych gier. W upalne dni będzie można schronić się tu w cieniu drzew. Bo jak pokazują inne zdjęcia z wizualizacji kwadratu, pod drzewami będzie bardzo dużo ławek. Co ważne, znikną dotychczasowe krawężniki oddzielające trawniki od alejek, a cały Kwadrat będzie podzielony na mniejsze kwadraty.

- Cieszę się, że to miejsce będzie połączeniem tradycji z nowością - mówiła w piątek Katarzyna Grabowska z centrum.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.