Renata Hryniewicz

Ownice: Wspomnienia jak rana w pamięci, która już nigdy się nie zabliźni

Ślubna fotografia Heleny i Mieczysława Jamniuków Fot. Archiwum rodziny Ślubna fotografia Heleny i Mieczysława Jamniuków
Renata Hryniewicz

- Mama klęczała i całowała ich po brudnych butach, babka po rękach, a ja płakałam - wspomina pani Maria. - Widziałam, jak związali kobiecie ręce do tyłu i obcinali piersi - dodaje pani Helena.

Ownice to mała wieś koło Słońska. W 1946 roku w większości zasiedliły ją rodziny ze wschodu. Razem z rodzicami przyjechały tu wtedy także kuzynki Maria Tesarska i Helena Bułasz. Choć od mordu, którego banderowcy dokonali na Polakach na Kresach, uchroniły się całe ich rodziny, czas ten wciąż jest krwawiącą w pamięci raną, która już nigdy się nie zabliźni.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.