Pacjencie, odetchnij! Każda z lecznic jest w sieci szpitali

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Krynicka
Jarosław Miłkowski

Pacjencie, odetchnij! Każda z lecznic jest w sieci szpitali

Jarosław Miłkowski

Od października szpitale będą w sieci. W naszym regionie trafi do niej 20 lecznic.

1 października Ministerstwo Zdrowia wprowadza tzw. sieć szpitali. W naszym regionie znajdzie się w niej 20 placówek, a więc będą w niej wszystkie funkcjonujące dotychczas lecznice. Większość z nich zostanie podzielona na szpitale I, II i III stopnia. Czym one się różnią? W skrócie: im wyższy stopień, tym lecznica ma więcej oddziałów.

– Naszą intencją było, aby w każdym powiecie był szpital – mówił wczoraj w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Piotr Bromber, szef lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W sieci szpitali będzie m.in. reaktywowany dwa miesiące temu szpital w Krośnie Odrzańskim. Nie spełniał on wszystkich kryteriów stawianych lecznicom. Resort jednak zgodził się wpisać go na listę, bo jest jedynym szpitalem w powiecie.

Zdaniem resortu sieć szpitali ma usprawnić leczenie. Jak to się stanie?

Przy każdej lecznicy, która jest w sieci, będzie poradnia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Dzięki temu mają się zmniejszyć kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Dziś bowiem trafiają tu i pacjenci, których przywiezie karetka, i osoby, które nie zdążyły do swojego lekarza rodzinnego. Oprócz tego mają zmniejszyć się kolejki do specjalistów. To z kolei ma się stać za sprawą przyszpitalnych poradni. Po tym, gdy szpital wypisze pacjenta z lecznicy, poradnia będzie miała obowiązek zająć się od razu pacjentem potrzebującym dalszego – już poszpitalnego – leczenia.

Zmieni się także sposób wynagradzania szpitali. Dziś dostają one pieniądze za zabiegi, które wykonają. Po zmianach dostawać będą ryczałt. Podstawą jego wyliczenia jest to, jakie pieniądze otrzymywały szpitale w 2015 r.

– W tej chwili wyliczamy te ryczałty. Pierwszy wyliczamy na trzy miesiące – od października do grudnia. Na I kwartał 2018 r. wyliczymy nowy ryczałt – mówi Bromber. Dlaczego ryczałty będą wyliczane tak często? Narodowy Fundusz Zdrowia chce zobaczyć, jak ta forma finansowania lecznicy będzie funkcjonowała w praktyce. Nie ma jednak obaw, wycena szpitali I czy III stopnia była w 2015 r. jednakowa.

Jest jeszcze kolejna dobra informacja związana z siecią szpitali. Każda lecznica, która się w niej znalazła, będzie miała podpisany kontrakt do 30 czerwca 2021.

– Wejście do tzw. sieci na pewno gwarantuje szpitalowi utrzymanie realizowanych świadczeń na dotychczasowym poziomie, w pełnym zakresie, czyli tym samym dotychczasową dostępność dla pacjentów – mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebo-dzinie. Od 1 października tego roku będzie on szpitalem I stopnia. W sieci szpitali ten poziom oznacza, że w lecznicy są co najmniej dwa z następujących oddziałów: chirurgia ogólna, oddział wewnętrzny, położnictwo i ginekologia, neona-tologia oraz pediatria. W Lubuskiem takich lecznic jest 11 (patrz: niżej). Im wyższy poziom, tym szpital musi mieć więcej oddziałów. Te, które zostały zakwalifikowane do III stopnia, muszą mieć co najmniej osiem oddziałów. A w każdej z lecznic, bez wyjątku, musi być izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. To jeden z podstawowych warunków, by być w sieci szpitali. Jeszcze wyżej jest poziom szpitali ogólnopolskich. Jak to się stało, że zakwalifikowany został do niego szpital wojskowy w Żarach?

– Możemy się domyślać, że jednym z kryteriów była wieloprofilowość naszej placówki oraz szeroko rozwinięta baza diagnostyczna oraz świadczenie usług w zakresach mocno wykraczających poza standardowe możliwości w mieście powiatowym – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzecznik lecznicy.

Pacjenci nie mają się co niepokoić. – Wejście do sieci szpitali oznacza to, że obecnie funkcjonujące oddziały szpitalne, pracownie specjalistyczne i pracownie diagnostyczne zostaną utrzymane – mówi W. Cieplicka.

Ponad dwa tygodnie temu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił w Gorzowie, że sieć szpitali ma skrócić kolejki do specjalistów. Przy każdej lecznicy ma być bowiem poradnia, która – jeśli będzie taka potrzeba – ma od razu zająć się poszpitalnym leczeniem pacjentów. Czy tak będzie w rzeczywistości? – Nie jest znany budżet, jaki szpital otrzyma na IV kwartał tego roku, więc trudno na tę chwilę powiedzieć, czy dzięki wejściu do sieci skróci się czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, a tym samym zmniejszą się kolejki – usłyszeliśmy wczoraj od prezes świebodzińskiego szpitala.

– Słyszałem, że lecznicom nie będzie się już opłacało kłaść pacjenta do łóżka tylko po to, by zrobić mu badania. Wątpię jednak, żeby od tego zmniejszyły się kolejki do specjalistów – uważa Mateusz Walkowiak, 30-latek z Zielonej Góry.

Najbardziej zadowoleni z wpisania do sieci szpitali są członkowie Zachodniego Centrum Medycznego. Ta kro-śnieńsko-gubińska lecznica była bowiem wyjątkiem w skali kraju. Została reaktywowana 28 kwietnia po tym, gdy szpital pod kierownictwem prywatnej Grupy Nowy Szpital zbankrutował i został zamknięty na początku listopada zeszłego roku.

Pierwszym sukcesem było to, że w ciągu kilku miesięcy starostwo i urząd miasta Gubin założyły samorządową spółkę medyczną (wspomniane centrum), a następnie udało się uruchomić szpital. Teraz szpital został wpisany do sieci.

– Przed nami jeszcze wiele pracy. Musimy uruchomić pozostałe oddziały i rozbudować bazę – mówi wicestarosta krośnieński Tomasz Kaczmarek.

– Na tle całej Polski Lubuskie wygląda dobrze, a nawet bardzo dobrze. Dzisiaj nasze szpitale mają gwarancję kontraktu. Będą mogły się rozwijać – mówi odpowiadający za służbę zdrowia wicewojewoda Robert Paluch.

Szpitale ogólnopolskie:
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Zielonej Górze
– 105. Kresowy Szpital Wojewódzki z Przychodnią – SPZOZ_w Żarach

Szpitale pulmonologiczne:
– Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu

Szpitale III stopnia:
– Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny PZOZ w Nowej Soli
– Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie
– Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze
– Medinet w Nowej Soli

Szpitale II stopnia:
– Szpital Międzyrzecki w Międzyrzeczu
– Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie

Szpitale I stopnia:
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słubicach
– Nowy Szpital w Szprotawie
– Nowy Szpital w Świebodzinie
– Nowy Szpital w Kostrzynie n. O.
– Szpital Na Wyspie w Żarach
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skwierzynie
– Powiatowe Centrum Zdrowia w Drezdenku
– Samodzielny Publiczny ZOZ_w Sulechowie
– Samodzielny Publiczny ZOZ w Sulęcinie
– Nowy Szpital we Wschowie
– Zachodnie Centrum Medyczne w Krośnie Odrzańskim.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.