Pan Józef słynie z irysów. I my mamy coś z tej sławy!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Ilona Burkowska

Pan Józef słynie z irysów. I my mamy coś z tej sławy!

Ilona Burkowska

„Gazeta Lubuska” ma własny kwiat! Bo irysy wyhodowane przez zielonogórzanina Józefa Koncewicza mają różne nazwy. W tym roku przybędzie irys właśnie „GL”.

Józef Koncewicz z Zielonej Góry o irysach bródkowych wie chyba wszystko. Od 25 lat zajmuje się hodowlą tych pięknych i wymagających kwiatów. Na niewielkiej działce pod Zieloną Górą stworzył prawdziwy irysowy raj - pełen kolorów i zapachów. Każdy kwiat jest inny, bo pan Józef nie jest zwykłym hodowcą. On irysy… tworzy. Krzyżuje. Nazywa. Rejestruje. Spod jego ręki wyszły przepiękne fioletowe „Jagodowe Wzgórze” oraz irys „Zielona Góra”, który w ubiegłym roku wygrał międzynarodowy konkurs organizowany przez praski ogród botaniczny! Jury oceniało urodę, zdrowotność, siłę wzrost, ubarwienie. Pan Józef jest pierwszym Polakiem, który wygrał ten konkurs!

W sumie zielonogórzanin stworzył 14 nowych odmian tych pięknych, ale chimerycznych kwiatów. Należy też, jako jedyny Lubuszanin, do prestiżowego, międzynarodowego związku ich hodowców.

Pana Józefa odwiedziłam wiosną ubiegłego roku na jego działce. Podziwiałam cudowne irysy spod jego ręki - także te, które jeszcze nie miały nazw.

- Podoba się pani? To proszę wybrać dla niego nazwę - zaproponował.
- „Gazeta Lubuska”!
- Ustalone. Gdy zakwitnie w przyszłym roku, zostanie opisany, a nazwa oficjalnie udokumentowana. Przyniosę certyfikat - obiecał ogrodnik. I słowa dotrzymał. W branżowym biuletynie właśnie pojawiła się informacja, że dobiega rejestracja irysa „Gazeta Lubuska”!
- Certyfikat przyniosę najpóźniej w kwietniu - mówi pan Józef.

„Zieloną Górę” i „Jagodowe Wzgórze”, ale także wiele innych irysów sfotografowanych przez samego hodowcę, będzie można zobaczyć już od poniedziałku w zielonogórskiej bibliotece Norwida. „Gazetę Lubuską” także, ale - ponieważ proces rejestracji jeszcze się nie zakończył - będzie występowała pod numerem.
- To moja druga wystawa. Przekazałem na nią ponad 200 fotografii. Będzie to największa wystawa fotograficzna irysów w Polsce - mówi.

W poniedziałek w Norwidzie wernisaż wystawy „Irysy w fotografii Józefa Koncewicza”. Początek o 16.00. Prace będzie można oglądać do 23 lutego.

Ilona Burkowska

Gdy dzwonicie do „Gazety Lubuskiej”, to zwykle ja podnoszę słuchawkę... W dziale łączności z Czytelnikami pracuję od 8 lat. Pomagam, podpowiadam, dzwonię, piszę pisma, kontaktuję Was ze specjalistami. Działam z Wami i dla Was. I to właśnie uwielbiam w tej pracy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.