Pan Sławomir pyta: Dlaczego biorą od nas więcej pieniędzy?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Pan Sławomir pyta: Dlaczego biorą od nas więcej pieniędzy?

Jarosław Miłkowski

- Spółdzielnia nas kantuje - mówi Sławomir Kuciński z ul. Szwoleżerów, który nie może doprosić się w spółdzielni o faktury. - Nie każdy nasz kontrahent na to się godzi - odpowiadają w spółdzielni.

- Dla nas to skandal! Spółdzielnia każe nam płacić za wodę, której nie zużyliśmy – mówi Sławomir Kuciński, nasz Czytelnik z ul. Szwoleżerów 3. Wraz z grupą innych mieszkańców tej części Górczyna od lat dziwi się, że na rachunkach za wodę i ścieki, które otrzymuje od spółdzielni, stawka odbiega od tej, którą podają wodociągi.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jarosław Miłkowski

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Waldemar Humel

Brawo Sławomir Kuciński !!!
Poważny problem jawności dokumentów w spółdzielniach mieszkaniowych (SM) występuje w większości SM. Współwłaściciele nie mogą sprawdzić jak zarządza ich pieniędzmi wynajęty administrator zwany prezesem. Trzeba usunąć te patologie występujące w SM. Każdy członek SM ma prawo rozliczać z wydatków tego administratora. Całe szczęście że w Gorzowie mieszka Pan Sławomir z dużym poświęceniem tropiący patologie w SM. Oby więcej takich społeczników.
Trzeba też działać na rzecz zmiany złego prawa SM, a tu mają pole do popisu członkowie parlamentu. Zbliżające się wybory powinny doprowadzić do zmian w parlamencie bo członkowie SM (a jest nas 10 milionów) powinni wybrać takich parlamentarzystów, którzy będą gwarantować że chcą i potrafią zmienić w taki sposób prawo o SM by służyło członkom SM a nie wąskim ekipom zarządów SM zawłaszczającym sobie pieniądze członków SM.
Trzeba uaktywnić członków SM by brali udział w Walnych Zgromadzeniach, w czasie których można odwołać źle funkcjonujące zarządy SM. Trzeba zapewnić wolne i demokratyczne wybory do organów spółdzielni. Trzeba zlikwidować cząstkowe walne zgromadzenia w SM powyżej 500 członków - powinno być jedno Walne Zgromadzenie dla wszystkich członków SM. Wybory i głosowania uchwał powinny być przeprowadzane w formule samorządowej: tajne, bezpośrednie, na kartach do głosowania, w lokalu wyborczym, w dniu wolnym od pracy (zgodnie z ustawą Kodeks wyborczy).
Zarządzanie będzie odbywało się na poziomie nieruchomości – decyzje finansowe, zatwierdzanie czynności przekraczających tzw. zwykły zarząd, w formie uchwał, odrębnie dla każdej rozliczanej nieruchomości (zmiana taka będzie pierwszym krokiem w odbudowie prawdziwej spółdzielczości).
Ustawowe dopuszczenie uproszczonego przekształcania we własność lokatorskiego i własnościowego tytułu do lokalu wszystkim, którzy spłacili koszty budowy lokali (przeniesienie własności poprzez założenie księgi wieczystej na podstawie zaświadczenia ze spółdzielni).
Ustawowe ułatwienia dokonywania podziału spółdzielni-molochów (molochy liczące 15-20-30 tysięcy członków to siedliska patologii i zaprzeczenie idei zrzeszania się).
Umożliwienie każdemu spółdzielcy pełnego wglądu do dokumentacji spółdzielni (zaostrzenie sankcji za blokowanie dostępu do dokumentów).
Wprowadzenie zapisów o odpowiedzialności karnej i finansowej dla członków zarządów i rad nadzorczych za niegospodarność i działanie na szkodę zrzeszonych (skazani z zakazem pełnienia funkcji w organach SM).
Wprowadzenie ustawowej zasady, że mienie spółdzielni: tzw. własnościowe i lokatorskie tytuły do lokali (uznane przez SN za mienie cudze dla członków) zyska status odmiany mienia komunalnego – do chwili przeniesienia własności na zrzeszonych.
Objęcie spółdzielni powyżej 500 członków ustawą o zamówieniach publicznych (w związku zaliczeniem spółdzielczej/kolektywnej części SM do grupy mienia komunalnego) oraz ustawowe kwalifikowanie członków zarządów i rad nadzorczych jako funkcjonariuszy publicznych (narzędzie przeciwdziałania korupcji).
Uchwalenie badania rocznych sprawozdań finansowych przez Regionalne Izby Obrachunkowe i powierzanie lustracji spółdzielni Najwyższej Izbie Kontroli (lustracja na wniosek zrzeszonych; likwidacja patologii związków rewizyjnych – gdy prezesi kontrolują prezesów za pieniądze pokrzywdzonych).
Pozdrawiam WALECZNYCH z Gorzowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.