Leszek Kalinowski

Panowie, golonce już dziękujemy!

Panowie, golonce już dziękujemy!
Leszek Kalinowski

Mężczyźni w Lubuskiem żyją o 9 lat krócej niż kobiety. Bo nie dbają o siebie, bo leczą się w ostateczności. Nie ma też dla nich wielu programów profilaktycznych.

Po co mam chodzić do lekarza? Nic mi nie dolega - mówią mężczyźni. Częściej w Lubuskiem niż w innych regionach kraju. Bo choć wszędzie żyją krócej niż kobiety, to jednak u nas różnica jest największa.

O zdrowiu mężczyzn w środę w Zielonej Górze rozmawiali specjaliści (na debacie zorganizowanej przez NFZ). Średnia życia Lubuszanina to 73 lata, Lubuszanki - 82 lata (dla porównania w kraju to 74 lata panowie i 82 panie). Jak wypadamy na tle państw Unii Europejskiej? Tam różnica między płcią wynosi sześć lat. Widać wszędzie mężczyźni popełniają te same błędy. U nas jednak najczęściej.

To dlatego - jak zauważa Piotr Bromber, pełniący obowiązki dyrektora lubuskiego NFZ, panowie częściej korzystają jedynie z: ratownictwa medycznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej. To dlatego średni koszt ich leczenia wynosi 2,7 tys. zł, a pań zaledwie - 1,5 tys. zł. Mężczyźni nie dbają o siebie, nie chodzą do lekarza, nie wykonują badań profilaktycznych.

Socjolog dr Dorota Szaban z Uniwersytetu Zielonogórskiego przeprowadziła badania 300 Lubuszan. Niecałe 6 proc. panów twierdzi, że nie zdiagno-zowano u nich żadnej choroby. Czyli też narzekają na samopoczucie. Do kogo zwracają się najczęściej, gdy poczują np. ból w klatce piersiowej? Do żony! I to panie zwykle mobilizują drugie połowy do wizytu u lekarza.
Potwierdza to urolog, Michał Drozd: - Żony czy partnerki przyprowadzają do mnie swoich mężów i w zasadzie nie dopuszczają ich do głosu.


Mężczyźni mają więcej problemów natury psychicznej. Czas mówić o nich głośno

- Kobieta nie może traktować mężczyzny jako niepełnosprawnego - zauważa seksuolog prof. Zbigniew Izdebski.
Onkolog dr n. med. Róża Poźniak-Balicka mówi, że generalnie dziś mało uwagi poświęcamy naszemu zdrowiu. Nie inwestujemy w nie. Zabiegani praca - dom, nie mamy czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, mało się ruszamy, bo wszędzie jeździmy samochodem. Za dużo pijemy alkoholu, palimy papierosy... - Dominują więc u nas rak płuc i oskrzeli. Na drugim miejscu pod względem zachorowalności jest rak układu pokarmowego, głównie nowotwór jelita grubego, którego powodem jest brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta - mówi Poźniak - Balicka.

Lekarz rodzinny Wojciech Perekitko dodaje, że na trzecim miejscu jest rak prostaty. - Obserwuję w swojej pracy dynamikę wzrostu zachorowań na ten nowotwór - zauważa. - Dlatego wspólnie z urologiem prowadzimy akcje badań profilaktycznych. Na początku trudno było namówić na nie panów, ale z czasem pojawiało się ich coraz więcej.


Ponad połowa zgonów w Polsce spowodowana jest chorobami układu krążenia

Nie zapominajmy jednak, że ponad połowa zgonów w Polsce spowodowana jest chorobami układu krążenia, o czym przypomina kardiolog dr n. med. Jarosław Hiczkiewicz. Tymczasem w 2013 roku na badania profilaktyczne wydaliśmy u nas 75 tys. zł, na profilaktykę raka piersi - 3 mln zł.

- Nie chodzi o to, że wydaliśmy na badanie pań za dużo. Ale że zapominamy o mężczyznach - podkreśla. - Nie zapominajmy, że największym dramatem wcale nie są tłuszcze zwierzęce, ale cukry proste!

Symptomy, że dzieje się z nami coś niedobrego możemy sami zaobserwować. - Zaburzenie erekcji często występuje pięć lat wcześniej, zanim pojawią się problemy z prostatą czy układem krążenia - twierdzi prof. Izebski. A jak najchętniej leczą się panowie? Sami, przez internet.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.