Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy będzie miał nową dyrektor

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Małgorzata Pieczyńska

Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy będzie miał nową dyrektor

Małgorzata Pieczyńska

Bydgoszczanka dr Joanna Derenda-Łukasik, znana i ceniona pianistka i kameralistka wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy i od 1 września br. pokieruje placówką.

Szkołę zna praktycznie od podszewki. Jest jej absolwentką. Ukończyła także Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego. Z kolei w 2020 r. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie obroniła pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Maklakiewicz dzieło artystyczne i rozprawę doktorską pt. „Aspekty wykonawcze i interpretacyjne wybranych utworów na dwa fortepiany Romana Maciejewskiego na podstawie analizy rękopisów i wydanych dzieł kompozytora”.

Na stanowisko dyrektora Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy nominował ją 25 sierpnia br. minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński. Funkcję tę będzie pełniła przez najbliższe 5 lat.

Ta szkoła to dla niej drugi dom. - Byłam jej uczennicą, a w trakcie studiów miałam tu praktyki. W 2006 r. zostałam etatowym nauczycielem w klasie fortepianu - mówi dr Joanna Derenda-Łukasik. - W 2009 r. powierzono mi funkcję rzecznika szkoły, a od listopada 2020 r. byłam wicedyrektorem placówki i te ostatnie miesiące były dobrym czasem na przygotowanie się do roli dyrektora szkoły.

Konkurs został ogłoszony w czerwcu br. Było to konieczne, bo 21 września ub. roku zmarła Ewa Stąporek-Pospiech - od 30 lat kierująca Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina. Do 31 sierpnia br. obowiązki dyrektora pełni Julita Szałach.

Nowa dyrektor dr Joanna Derenda-Łukasik, która stanowisko obejmie 1 września br., nominację traktuje jako ogromne wyróżnienie i zaszczyt.

- Będą dbała o to, by tak jak do tej pory nasza szkoła utrzymywała wysoki poziom artystyczno-dydaktyczny, by się rozwijała z poszanowaniem tradycji - zaznacza nowa pani dyrektor. - Będziemy wspierać naszych uczniów w rozwijaniu ich artystycznych pasji.

Dr Joanna Derenda-Łukasik wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Współpracuje z wieloma zespołami, muzykami oraz z instytucjami kulturalnymi, m.in. Filharmonią Pomorską, Operą Nova, Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, Towarzystwem Mozartowskim w Bydgoszczy. Za swoją działalność artystyczną była też wielokrotnie nagradzana, m.in. Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014) czy Nagrodami Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.