Park i pałac w Zatoniu zgarnęły nagrodę. Wyróżnienia dla Kostrzyna, Lasek, Rudna, Brodów

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Chajewski
oprac. decha

Park i pałac w Zatoniu zgarnęły nagrodę. Wyróżnienia dla Kostrzyna, Lasek, Rudna, Brodów

oprac. decha

Ostatnio często narzekamy na stan naszych zabytków i postępowanie ich właścicieli. Na szczęście nie jest to regułą, co udowadniają laureaci nagrody lubuskiej wojewódzkiej konserwator zabytków. - Wybór jest trudny i mówię to z przyjemnością - tlumaczy Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków. Ostatnio coraz więcej osób, instytucji dba o zabytki, stąd też wprowadziliśmy wyróżnienia.

Kapituła Nagrody „Lubuskie Konserwacje” zarekomendowała lubuskiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków uhonorowanie następujących właścicieli zabytków: w kategorii – za renowację i adaptację architektoniczną zabytku nagrodę przyznano dla Gminy Zielona Góra o statusie miejskim - za kompleksowe prace związane z zabezpieczeniem ruin pałacu, odbudową oranżerii i konserwacją jej wystroju malarskiego i architektonicznego oraz rewaloryzacją parku pałacowego w zespole pałacowo-parkowym w Zatoniu-Zielonej Górze.

Poznaj tajemnice pałacu w Zatoniu

Nie tylko Zatonie

Zadecydowano również o przyznaniu wyróżnienia dla Gminy Czerwieńska za prace związane z rewaloryzacją parku pałacowego w Laskach. W kategorii za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku nagroda przyznana została dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętej Rodziny w Lubieszowie za przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych i konserwatorsko-restauratorskich w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Rudnie. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Gminie Brody za prace konserwatorsko-restauratorskie i roboty budowlane przy Bramie Zasieckiej w Brodach oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą za prace konserwatorsko-restauratorskie we wnętrzu kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kostrzynie nad Odrą

[polecane]21156161,21181627,19891729,19777213[/polecane]

Laur z tradycjami

Ustanowiona w 2008 r. przez lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków nagroda jest uhonorowaniem laureata za znaczące dokonania w zakresie poprawy stanu zachowania zabytku, podkreślenia jego walorów artystycznych i użytkowych w aspekcie prawidłowo wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, w tym również jego zabezpieczenia przed zniszczeniem. Ocenie poddawany jest również sposób użytkowania zabytku, utrzymanie estetycznego wyglądu, jego wyposażenia i otoczenia.
Nagrody wręczone zostaną w najbliższych dniach w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, który przypada na 18 kwietnia.

oprac. decha

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.