Park i pałac w Zatoniu zgarnęły nagrodę. Wyróżnienia dla Kostrzyna, Lasek, Rudna, Brodów

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Chajewski
oprac. decha

Park i pałac w Zatoniu zgarnęły nagrodę. Wyróżnienia dla Kostrzyna, Lasek, Rudna, Brodów

oprac. decha

Ostatnio często narzekamy na stan naszych zabytków i postępowanie ich właścicieli. Na szczęście nie jest to regułą, co udowadniają laureaci nagrody lubuskiej wojewódzkiej konserwator zabytków. - Wybór jest trudny i mówię to z przyjemnością - tlumaczy Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków. Ostatnio coraz więcej osób, instytucji dba o zabytki, stąd też wprowadziliśmy wyróżnienia.

Kapituła Nagrody „Lubuskie Konserwacje” zarekomendowała lubuskiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków uhonorowanie następujących właścicieli zabytków: w kategorii – za renowację i adaptację architektoniczną zabytku nagrodę przyznano dla Gminy Zielona Góra o statusie miejskim - za kompleksowe prace związane z zabezpieczeniem ruin pałacu, odbudową oranżerii i konserwacją jej wystroju malarskiego i architektonicznego oraz rewaloryzacją parku pałacowego w zespole pałacowo-parkowym w Zatoniu-Zielonej Górze.

Poznaj tajemnice pałacu w Zatoniu

Nie tylko Zatonie

Zadecydowano również o przyznaniu wyróżnienia dla Gminy Czerwieńska za prace związane z rewaloryzacją parku pałacowego w Laskach. W kategorii za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku nagroda przyznana została dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętej Rodziny w Lubieszowie za przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych i konserwatorsko-restauratorskich w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Rudnie. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Gminie Brody za prace konserwatorsko-restauratorskie i roboty budowlane przy Bramie Zasieckiej w Brodach oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą za prace konserwatorsko-restauratorskie we wnętrzu kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kostrzynie nad Odrą

[polecane]21156161,21181627,19891729,19777213[/polecane]

Laur z tradycjami

Ustanowiona w 2008 r. przez lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków nagroda jest uhonorowaniem laureata za znaczące dokonania w zakresie poprawy stanu zachowania zabytku, podkreślenia jego walorów artystycznych i użytkowych w aspekcie prawidłowo wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, w tym również jego zabezpieczenia przed zniszczeniem. Ocenie poddawany jest również sposób użytkowania zabytku, utrzymanie estetycznego wyglądu, jego wyposażenia i otoczenia.
Nagrody wręczone zostaną w najbliższych dniach w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, który przypada na 18 kwietnia.

oprac. decha

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.