Marek Białowąs

Park i plaża gotowe będą już na wakacje

Park jest systematycznie pielęgnowany. W ub. tygodniu  Marek Kubaczyk, pracownik ZGKiM w Kargowej, wraz z kolegą ścinali trawę na terenie kompleksu, Fot. Marek Białowąs Park jest systematycznie pielęgnowany. W ub. tygodniu Marek Kubaczyk, pracownik ZGKiM w Kargowej, wraz z kolegą ścinali trawę na terenie kompleksu, który sąsiaduje z plażą
Marek Białowąs

- Dlaczego w parku przy pałacu w Wojnowie pozostały słupy betonowe z byłego ogrodzenia? Trzeba je wywieźć - mówi Ryszard Pajcz

Do redakcji ,,GL’’ zadzwonił Ryszard Pajcz, mieszkaniec Kargowej, który skrytykował stan parku w Wojnowie.

- Park bardzo ładny. Odnowiony za unijne pieniądze - mówi R. Pajcz. - Szkoda tylko, że wykonawca pozostawił tam betonowe słupy, pozostałości po byłym parkowym ogrodzeniu. Jestem tam co tydzień z dziećmi i ten beton strasznie szpeci okolicę. Dziwię się, że zakład sadzi tam kwiatki, żeby ładnie wyglądała okolica, a nikt nie widzi tych słupków. Nie rozumiem też, dlaczego zostawiono na brzegu parku drewnianą budę z szaletami. Można ją było przecież rozebrać.

Reporter ,,GL’’ odwiedził po telefonie od R. Pajcza wojnowski park. Trzeba mocno się szukać, aby znaleźć betonowe słupki, o których wspomniał nasz Czytelnik. Leżą na skraju parku tuż przy pasie zieleni koło drogi. Pięć elementów długich na ok. 1 metr. Pokryte porostem, trudno odróżnić je od leśnej ściółki. W środku, między drzewami i koło alejek panuje porządek.

O to dlaczego betonowe pozostałości ogrodzenia nie zostały uprzątnięte, ,,GL’’ zapytała gospodarza terenu.

- Wojnowski park gmina wydzierżawiła na 10 lat od powiatu. I rzeczywiście wyremontowaliśmy go za fundusze z UE - mówi Henryk Jagoda, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kargowej. - Nie zdawałem sobie sprawy, że jakieś kawałki ogrodzenia tam pozostały. Możliwe, że leżą już na terenie starostwa. Nie zmienia to jednak sytuacji. Słupki te wkrótce usuniemy, niezależnie na czyim terenie one leżą.

Inaczej się ma sprawa z drewnianymi szaletami na skraju parku. Nie są one zniszczone. I jak wyjaśnił dyr. H. Jagoda - są one własnością sąsiedniego ośrodka dla dzieci i młodzieży mieszczącego się w pałacu. Drewniana konstrukcja nie zostanie więc rozebrana.

ZGKiM dba o park i pobliską plażę przy jeziorze. Aby powiększyć część kąpielową, brzeg jeziora oczyszczono z trzciny. Wkrótce, jeszcze przed sezonem wakacyjnym, zakład zamierza oczyścić plażę, na której pojawiły się kępy trawy.

- Na wakacje park i plaża będą gotowe - zapowiada H. Jagoda.

Pałac w Wojnowie powstał prawdopodobnie około połowy XIX w. Nieco starszy jest park i zabudowania folwarczne zbudowane na początku XIX w. Wiek drzewostanu można określić na ok. 200 lat, ale są też i drzewa starsze jak pomnikowe dęby i buki.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.