Zdzisław Haczek

Park, kosmos i Bałkany, czyli Święto Województwa Lubuskiego

Zdzisław Haczek

Emir Kusturica, filharmonicy, wina, drony i roboty na sobotnim Święcie Województwa Lubuskiego w Parku Mużakowskim.

W sobotę mieszkańcy Lubuskiego świętują w malowniczym parku (wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), założonym w pierwszej połowie XIX w. przez księcia Hermanna von Pueckler-Muskau. Hasło przewodnie imprezy, na którą zaprasza marszałek Elżbieta Anna Polak, brzmi „Nauka – Natura – Kosmos”.

O 13.00 rozpocznie się Piknik Naukowo-Technologiczny, a tu m.in. pokazy pojazdu podwodnego, platformy laserowej, łazików marsjańskich, rozmowa z dr hab. Dorotą Gondek-Rosińską, profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego - o przełomowym odkryciu fal grawitacyjnych, Skarby Parku Mużakowskiego, wystawa skał i minerałów, warsztaty oznaczania minerałów, ceramiki, wyprawa ścieżką geoturystyczną po terenach dawnej kopalni Babina, spacery z przewodnikiem po Parku Mużkowskim, przejażdżki bryczką, wyścigi dronów wodnych w basenie, zabawy kryptologiczne. Do tego regionalne specjały, m.in. wina z lubuskich winnic, miody z rodzinnych pasiek, naturalne soki, sery, wyroby mięsne, przetwory z ryb oraz piwa z regionalnych browarów.

O 19.00 koncert przebojów muzyki klasycznej, filmowej i popularnej dadzą artyści świętującej 60. sezon artystyczny Filharmonii Zielonogórskiej. O 21.00 scenę weźmie we władanie Emir Kusturica ze swoją The No Smoking Orchestrą. Ten urodzony 61 lat temu w Sarajewie reżyser ma na koncie trzy Złote Palmy festiwalu w Cannes, m.in. za „Czas Cyganów” i kultowy „Underground”, z którego muzyka podbiła świat swoimi bałkańskim rytmem i energią. O 22.30 na ścianie Pałacu Pücklera obejrzymy widowisko multimedialne na temat niedoszłego spotkania Juliusza Słowackiego z księciem Hermannem von Pückler-Muskau.

Park Mużakowski, sobota, 25 czerwca, od 13.00, wstęp wolny.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci.



 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020



 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:



  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.