Park w Zielonej Górze przyciąga tylko nowoczesne firmy

Czytaj dalej
Fot. Kazimierz Adamczewski UZ
Leszek Kalinowski

Park w Zielonej Górze przyciąga tylko nowoczesne firmy

Leszek Kalinowski

- Przenosimy swoją siedzibę do parku w Nowym Kisielinie - mówi prezes zarządu AGP Maciej Gałązka i snuje plany...

Advanced Graphene Products jest spółką, założoną w 2012r. Produkuje i dostarcza klientom na całym świecie grafen wielkopowierzchniowy HSMG (materiał wytrzymały, przewodnik ciepła).

Spółka ma swoją siedzibę w Zielonej Górze i biuro handlowe w Świebodzinie. Dzięki współpracy z Instytutem Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej udało się opracować unikalną metodę produkcji, która polega na wytwarzaniu grafenu na ciekłym metalu.

Długo szukaliśmy rzetelnego partnera do współpracy

- Nasz produkt to pierwszy grafen na rynku z realnym potencjałem do zastosowań przemysłowych – wyjaśnia prezes zarządu AGP Maciej Gałązka.- Długo szukaliśmy rzetelnego partnera do współpracy. Jedynie Park Naukowo – Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego dał nam najlepsze możliwości rozwoju naszej firmy, dlatego to tu postanowiliśmy przenieść naszą siedzibę. Stąd podpisana właśnie umowa o współpracy między UZ, Parkiem a AGP.

Jak podkreśla prezes PN-T w Nowym Kisielinie Roman Kielec, Park wspólnie z AGP i Uniwersytetem Zielonogórskim będzie opracowywać nowe zastosowania do wdrożeń grafenu. Kilka firm jest już tym zainteresowanych.
UZ będzie stanowił zaplecze naukowe pod przyszłe projekty. Rektor uczelni prof. Tadeusz Kuczyński podkreśla, że jest dumny z dynamicznego rozwoju Parku.

Potwierdzamy, że kierunek, jaki obraliśmy kilka lat temu, był słuszny

- Wiele osób wątpiło w ideę budowy tak dużego ośrodka. Dziś potwierdzamy, że kierunek, jaki obraliśmy kilka lat temu, był słuszny - dodaje prof. Kuczyński.

Rolą Parku Naukowo – Technologicznego UZ jest wspieranie rozwoju naszego województwa przez współpracę z firmami.
- Od początku tego roku do Parku wprowadziło się pięć nowych firm, związanych z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem pasywnym (małe zapotrzebowanie a energie) oraz inżynierią środowiska. Łącznie znajduje się tu dziewięć innowacyjnych firm.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.