Parowozy znów ruszą w trasę pełną parą

Czytaj dalej
Fot. Magda Weidner
Anna Chreptowicz

Parowozy znów ruszą w trasę pełną parą

Anna Chreptowicz

Parowozownia w Wolsztynie - kto był, ten wie - to niezwykle ciekawe miejsce, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców okolicznych miejscowości.

110-letni obiekt jest znany w całej Europie. Organizowane tu parady parowozów co roku przyciągają rzesze miłośników kolei. Przykład? Ostatnia majówka, podczas której odbyła się jedna z takich parad - do parowozowni ściągnęły tłumy spragnionych widoku buchających parą lokomotyw.

Podczas ostatniej parady Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo poinformował o projekcie instytucji kultury pod nazwą Parowozownia Wolsztyn. Umożliwi to dalsze funkcjonowanie zabytkowego obiektu oraz wznowienie planowych kursów parowozów.

Przypomnijmy bowiem, że w ostatnich latach w parowozowni nie działo się dobrze. Kolejne kursy zabytkowych parowozów, które odbywały się regularnie na stałych trasach (to fenomen w skali świata), były odwoływane z powodu złego stanu maszyn i braku pieniędzy na ich remont. Powstanie instytucji oznacza możliwość pozyskiwania dotacji czy innych środków zewnętrznych. Dzięki temu zabiegowi ten 110-letni obiekt będzie mógł dalej funkcjonować i się rozwijać.

Anna Chreptowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.