Pasażerowie! Kolej ma poważne kłopoty

Czytaj dalej
Fot. PKP PLK
Jarosław Miłkowski

Pasażerowie! Kolej ma poważne kłopoty

Jarosław Miłkowski

Od 20 kwietnia podróż z Kostrzyna będzie kończyć się na dworcu w Gorzowie. Do Strzelec i Drezdenka ruszymy w Gorzowie, ale... z ul. Teatralnej.

- 20 kwietnia na dobre rozpocznie się remont estakady – mówi nam Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. „Na dobre”, bo remont rozpoczął się jeszcze w zeszłym roku. Dokładnie z chwilą wbicia pierwszej łopaty przy budowie przystanku kolejowego przy ul. Teatralnej. Już od kilku tygodni wiemy, że będzie nosił nazwę: Gorzów Wielkopolski Wschodni. Teraz wiemy, kiedy zatrzyma się tu, a później odjedzie, pierwszy pociąg. Będzie to właśnie 20 kwietnia, czyli czwartek po świętach wielkanocnych.

Od tego dnia około dwa lata estakadą nie przejedzie żaden pociąg. Oznacza to, że jeśli pasażer np. z Witnicy będzie chciał pojechać pociągiem do Santoka, to szynobus dowiezie go na gorzowski dworzec główny. Tu trzeba będzie przesiąść się do autobusu, który podwiezie na ul. Teatralną, gdzie będzie czekał pociąg w dalszą drogę. To samo czeka pasażera, który ze stacji Nowe Drezdenko czy Strzelce Kraj. Wschód będzie chciał pojechać do Kostrzyna.

Przesiadania się będą mogli uniknąć pasażerowie z Gorzowa. Jadąc w kierunku Kostrzyna, powinni wsiadać na dworcu lub na Wieprzycach. Jadąc w kierunku Krzyża – na nowym przystanku przy ul. Teatralnej.

Zasadniczy remont estakady rozpocznie się od wiaduktu nad ul. Chrobrego. To ta część, pod którą przejeżdża się, wjeżdżając na most Staromiejski. Roboty będą stąd szły w obie strony równolegle. Przy starej części bulwaru prace będą postępowały od wiaduktu w kierunku dworca. Z kolei przy nowej części, tej, przy dawnym LOK-u, od wiaduktu w kierunku Teatralnej.
Oczywiście, w tym czasie sukcesywnie będą zamykane działające tam lokale i sklepy. Na szczęście nie wszystkie od razu, ale stopniowo. Terminy zamykania poszczególnych lokali kolej uzgodni z najemcami nisz. Dobra wiadomość jest taka: w trakcie prac nieczynny będzie jedynie jeden z lokali po każdej stronie mostu.

Czy remont estakady wpłynie na ruch samochodów? – Nie przewidujemy zamknięcia przyległych ulic na całych szerokościach – zapewnia rzecznik Siemieniec. Na ulicach: Spichrzowej oraz Nadbrzeżnej samochody będą jeździły tylko jednym pasem.
Przy okazji remontu estakady odnowiony będzie peron 2 na gorzowskim dworcu główny. Prace w tym miejscu już się rozpoczęły , bo demontowana jest tu już wiata. Gdy pod koniec 2018 r. pociągi wrócą na estakadę, z nieczynnego od lat peronu będziemy odjeżdżać do Krzyża. Będzie tu też winda dla niepełnosprawnych, nowe oświetlenie oraz elektroniczny system, który będzie informował o odjazdach pociągów.

Remont estakady kosztować będzie 111 mln zł. Spora część pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej. Wykonawcą robót jest firma Intercor.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.