Patron miasta - św. Urban I ma być przyjazny mieszkańcom i gościom

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Patron miasta - św. Urban I ma być przyjazny mieszkańcom i gościom

Leszek Kalinowski

Miasto ogłosiło konkurs na budowę pomnika św. Urbana I, patrona Winnego Grodu. Czytelnicy podpowiadają, jaki powinien on być.

Zaproszeni do udziału w konkursie lokalni rzeźbiarze swoje prace muszą przygotować do 10 czerwca. Pomnik św. Urbana I stanie na placu przed kościołem pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Jaki będzie? Okaże się 17 czerwca, wtedy to bowiem ogłoszone zostaną wyniki. Wiceprezydent Wioleta Haręźlak mówi, że pomnik powinien być przyjazny, by można było z patronem porozmawiać, usiąść przy nim.

Pisząc o tym konkursie wcześniej, poprosiliśmy także o głosy mieszkańców. Oto niektóre z nich. Pani Anna z os. Przyjaźni chciałaby, by św. Urban siedział i ręką zapraszał gości do siebie. No i musi być uśmiechnięty. Nasz stały Czytelnik. który często zabiera głos jako Wielbiciel Winobrania, przyniósł do redakcji rysunek. Św. Urban w jednej ręce trzyma kiść winogron, w drugiej kielich. Spoi na beczce, na której umieszczono napis: Św. Urban - patron Zielonej Góry i winiarzy. Na samym dole zaś - Zielona Góra 2016. Beczka jest taka, by każdy mógł na niej usiąść. Julita Gaś uważa, że patron miasta powinien być jednak dostojny. Lepiej żeby stał. I trzymał biskupie atrybuty. Natomiast elementy winiarskie mogłyby być umieszczone u jego stóp.

Św. Urban I - patron Zielonej Góry.
Mariusz Kapała Św. Urban I - patron Zielonej Góry.

Pani Joanna z os. Pomorskiego twierdzi, że św. Urban I powinien mieć długą brodę, a w ręku - kosz pełen winnej latorośli. Dobrze byłoby gdzieś umieścić herb Zielonej Góry albo fragment wieży ratuszowej. Pan Tomasz ze starówki widzi św. Urbana siedzącego na ławce. I częstującego winogronami. Każdy będzie mógł się do niego dosiąść.

A jaką rzeźbe widzieliby Państwo? Czekamy na podpowiedzi artystom, na rysunki i szkice. Można je dostaryczyć do redakcji lub przesłać: miasto@gazetalubuska

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.