Leszek Kalinowski

Patronem ronda będą osadnicy ludowego wojska?

Patronem ronda będą osadnicy ludowego wojska? Fot. Google Street Views
Leszek Kalinowski

Rondo u zbiegu ulic: ks. Michalskiego, Tatrzańskiej i Szczekocińskiej w Zielonej Górze ma mieć imię Osadników Wojskowych I i II Armii LWP.

Wczoraj radny Tomasz Nesterowicz (SLD) i Andrzej Brachmański (Zielona Razem) złożyli projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ronda. - Dzień po święcie pionierów to dobra data - przyznaje A. Brachmański. I przypomina, że jedną z pierwszych i najlepiej zorganizowanych grup, które zasiedlały Ziemię Lubuską, budowały tu polskość, byli osadnicy wojskowi. Rozkaz z 3 czerwca 1945 r. mówił o tym, że w siedmiu naszych powiatach mogą osiedlać się osadnicy wojskowi, dotyczyło to wszystkich, a więc żołnierzy I i II Armii, partyzantki, żołnierzy armii na Zachodzie.

W tym roku minęła 70. rocznica zasiedlania ziem włączonych do Polski.

- Wszyscy wiemy, że ze względów historycznych - tak to nazwijmy - ponad 80 procent nowych mieszkańców było osadnikami I czy II Armii Ludowego Wojska Polskiego - zauważa A. Brachmański.

Jak obliczył profesor Czesław Osękowski, do końca 1948 roku na tzw. Ziemiach Odzyskanych osiedliło się ok. 170 tysięcy rodzin zdemobilizowanych żołnierzy (w sumie 530 tysięcy osób).

Radni doszli do wniosku, że trzeba tę grupę uhonorować

- Mam zaszczyt być potomkiem osadników wojskowych. Moja babcia Jadwiga i dziadek Wiktor byli żołnierzami I Armii Ludowego Wojska Polskiego i jako osadnicy znaleźli się w Zielonej Górze - mówi T. Nesterowicz. I dodaje: - U podstawy naszej inicjatywy leży chęć zachowania prawdy historycznej. W momentach takich jak teraz, kiedy jest tendencja do podchodzenia do historii Polski jak do biało-czarnego komiksu, powinniśmy dbać o to, żeby zapis rzeczywistości trafił do następnych pokoleń. W moim odczuciu każdy, kto budował Polskę, powinien zostać uhonorowany. Niezależnie od tego, jakie drogi przywiodły go na te ziemie.

Projekt uchwały zaopiniować musi prezydent, potem na dwa tygodnie trafi do biuletynu informacji publicznej (by można było wnosić uwagi), a potem wróci pod obrady radnych. Czy inicjatorzy nadania rondu nazwy spodziewają się gorącej dyskusji? - Oczywiście, znając bezrefleksyjność wielu radnych... - przyznaje A. Brachmański.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.