Marek Białowąs

Pełna zgoda. Mieszkańcy oddają pieniądze za połączenia na budowę ważnych ulic

Pełna zgoda. Mieszkańcy oddają pieniądze za połączenia na budowę ważnych ulic Fot. Google Street View
Marek Białowąs

Największe kontrowersje w Łężycy wzbudzają ulice Polna i Dolna. To najdłuższe drogi we wsi, przy których powstało wiele nowych domów.

- Drogi są bardzo dziurawe, uniemożliwiają bezpieczną jazdę rowerem, co naraża w szczególności dzieci na niebezpieczeństwo. Samochody zaczynają jeździć po trawnikach przed posesjami. Zdaje sobie sprawę, że trudno o szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu. Natomiast nic nie zwalnia pana z obowiązku podjęcia działań doraźnych - czytamy w mailu, który napisał Maciej Kozłowski do Komunalnego Zakładu Gospodarczego w Zawadzie.

To właśnie KZG dba o stan ulic w dzielnicy Nowe Miasto. Leszek Klim, który w imieniu KZG odpowiedział na skargę tłumaczy, że nie jest możliwe, aby gruntową drogę równać raz w tygodniu. I zapowiada, że problem zniknie, gdy ulice zostaną wyłożone w przyszłości kostką brukową.

Dwie wspomniane ulice nie mają szczęścia. Wystarczą niewielkie opady deszczu, aby dziury zaczęły się „odnawiać”. Przy dużych deszczach woda spływa tutaj też z drogi asfaltowej i z drugiej części wsi położonej wyżej na wzniesieniu.
- Dwa razy w roku KZG zasypuje te dziury - mówi Anatol Kornalewicz. - Koło mojego domu nie jest jeszcze tak źle. Ale dalej, to kałuże stoją bez przerwy. A na kanalizację burzową nie mamy szans.

Mieszkańcy starej części wsi nie mogą doczekać się budowy ulic przy ich posesjach. - Na dziurach psują się nawet rowery - mówią

Tomasz Kowalski, inny mieszkaniec Łężycy przypomina, że samo równanie drogi to za mało. Jego zdaniem trwalszym rozwiązaniem byłoby wysypanie na niej warstwy mielonego asfaltu.
Wybawieniem z tej sytuacji byłoby wybrukowanie ulic we wsi. Mieszkańcy postanowili przeznaczyć na to pieniądze z bonusa połączeniowego.

- Ten problem mamy już od pół wieku - mówi sołtys Jolanta Rabęda. - Jeszcze w styczniu rozmawialiśmy o inwestycji w magistracie. Chcielibyśmy, żeby ulice zostały wyłożone kostką brukową na szerokości czterech metrów. Jednak kiedy to będzie, nie wiem.

O to, kiedy miasto zbuduje drogi w Łężycy „GL” zapytała Ryszarda Huczka, zastępcę dyrektora departamentu inwestycji i zarządzania drogami urzędu miejskiego.

- W tym roku planujemy wykonanie dokumentacji projektowej, aby ogłosić przetarg dla wyłonienia wykonawcy - mówi Ryszard Huczek. - Jak dobrze pójdzie, budowa ruszy w przyszłym roku.

Wieś ma do dyspozycji blisko 10 mln zł z bonusa połączeniowego. - Policzyliśmy, że mamy do zbudowania 4 km ulic i na pewno wystarczy nam pieniędzy na wykonanie tego zadania - zapewnia J. Rabęda. - Chcielibyśmy, aby ul. Dolna była zrobiona wraz ze ścieżką rowerową, aż do boiska piłkarskiego.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.