Perła Lubuska ma szansę na dużą plażę gminną

Czytaj dalej
Fot. MARIUSZ KAPAŁA
Czesław Wachnik

Perła Lubuska ma szansę na dużą plażę gminną

Czesław Wachnik

Łagów jako gmina nie ma żadnej plaży. - Chcemy to zmienić, dlatego rozmawiamy z uniwersytetem - mówi wójt Czesław Kalbarczyk.

Od lat turyści narzekają, że Łagów, nazywany Lubuską Perłą, nie ma miejskiej plaży. Czy to się zmieni?
To prawda, że bezpłatnej plaży gminnej nie mamy, ale nieprawdziwa jest opinia, że brakuje nam plaż. Ale wracając do pytania... Trwają rozmowy z Uniwersytetem Zielonogórskim w sprawie wytyczenia dodatkowej plaży nad Jeziorem Trześniowskim. Ona istniała przed laty, ale z czasem jako zapomniana, zarosła krzakami. Byłaby położona nieopodal zespołu edukacyjnego i ośrodka uniwersytetu. Teren uniwersytetu sąsiaduje z terenem należącym do straży pożarnej. Stąd pomysł, by przy współudziale gminy, uniwersytetu i straży, powstała duża plaża. Uniwersytet już wyraził wstępną zgodę, liczę, że podobnie będzie ze strażą. Byłaby to otwarty dla wszystkich obiekt, dodatkowo z ratownikiem. Uniwersytet już zgodził się, by plażowicze mogli korzystać z ich toalet.

Pana poprzednik wytyczył plażę koło cmentarza i szkoły. Dlaczego Pan z tego pomysłu zrezygnował?
Konsultowałem ten pomysł i lokalizację zarówno z mieszkańcami jak też radnymi. Ich opinie były negatywne. Plaża byłaby zbyt wąska, dodatkowo mocno zacieniona. Drzewa rosną w bliskim sąsiedztwie, a ze względu na ograniczenia Natura 2000 oraz, że jest to park krajobrazowy, trudno byłoby uzyskać zgodę na ich wycinkę. Raczej to niemożliwe. Dodatkowo brzeg jest bardzo stromy, a tuż przy brzegu jest głęboko, co też utrudnia urządzenie kąpieliska. Chyba, że trzeba byłoby wyłożyć duże pieniądze, a tych gmina jednak nie ma. Dlatego odstąpiłem od tego pomysłu.

Zatem, gdzie wczasowicze mogą korzystać z uroków słońca?
Przy jeziorach Łagowskim i Trześniowskim mamy ponad 10 plaż, w tym dwie wprawdzie płatne, ale ogólnodostępne, zadbane i z ratownikami. Jedną znajdziemy przy ośrodku Leśnik, a drugą przy restauracji La Vie. Wstęp jest symboliczny, około 2 zł. Trzecia plaża z ratownikiem, istnieje na jeziorze Łagowskim, przy ośrodku ZSMP przy ul. Podgórnej. Jest bezpłatna.

A pozostałe, które jak sądzę są bezpłatne i ogólnodostępne.
Jest ich około 10, a ich wadą jest to, że nie ma tam ratownika. Jest plaża osiedlowa na osiedlu Podgórnym, nad jeziorem Łagowskim. Jest tam pomost i dobre warunki do leżakowania. Kolejną jest tzw. sołecka lub 500-tka też nad jeziorem Łagowskim. Plażę ma także ośrodek wypoczynkowy huty Katowice. Jest ogólnodostępna i bezpłatna. Wspomnę jeszcze o plaży na Podzamczu. Trawiasta, ale ma pomost.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.