Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pięć gmin planuje nową trasę dla rowerzystów

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Pięć gmin planuje nową trasę dla rowerzystów

Marek Białowąs

Od granicy w Zasiekach aż do Zielonej Góry ma biec jedna z najdłuższych ścieżek rowerowych w regionie. Powstanie za 3-4 lata.

- Ścieżki rowerowe są nam potrzebne. Ja rowerem jeżdżę codziennie. Niestety, nie zawsze czuję się bezpiecznie, gdy jadę szosą, a z boku mijają mnie samochody. Z podobnych przyczyn o swoje dzieci boją się rodzice. - mówi Filomena Czyże-wicz, Czytelniczka ,,GL” ze Świdnicy. - O tym, jak popularna jest jazda na rowerze, nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Wystarczy, że zaświeci słońce i już widać tłumy cyklistów na dworze. Przydałaby się jakaś bezpieczna trasa w dalsze rejony.

Być może życzenie pani Filomeny zostanie spełnione, gdyż gmina Świdnica, Nowogród Bobrzański, Lubsko i Czer-wieńsk przystąpiły do rozmów na temat budowy ścieżki rowerowej biegnącej od Zielonej Góry do granicy w Zasiekach. Jednym z największych propagatorów tej inwestycji jest Czesław Fiedorowicz, radny sejmiku samorządowego i jeden ze współtwórców Euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr.

- Na rowerze jeżdżę codziennie do sklepu. A jak czas pozwoli, to i do lasu czasami pojadę - mówi Filomena Czyżewicz ze Świdnicy.
Mariusz Kapała - Na rowerze jeżdżę codziennie do sklepu. A jak czas pozwoli, to i do lasu czasami pojadę - mówi Filomena Czyżewicz ze Świdnicy.

- Tak na prawdę to potrzebna jest trasa rowerowa do Lubska, bo z tego miasta biegnie już gotowa ścieżka do Zasiek i niemieckiego Forst - mówi Fiedorowicz. - Mamy już uzgodniony szczegółowy przebieg planowanej drogi dla rowerzystów do Lubska. Z Zielonej Góry to około 45 km. Omija ona w dużej mierze drogi asfaltowe, bo nie wyobrażam sobie, aby jeździć na dwóch kółkach po słynnej już drodze śmierci Zielona Góra - Żary. Koordynatorem tych naszych planów został Nowogród Bobrzański.

Leśnicy są bardzo przychylni idei budowy

Jak się okazuje, przyszła trasa dla cyklistów ma biec w dużej mierze drogami leśnymi i drogami przeciwpożarowymi należącymi do Lasów Państwowych.

- Taki przebieg ścieżki to właśnie inicjatywa Lasów. Leśnicy są bardzo przychylni idei budowy - mówi burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Piotr Mierzwiak. - Na naszym terenie droga miałaby przebiegać koło byłej poniemieckiej fabryki amunicji, przez Klępinę i Kaczeniec do Świdnicy i dalej Czerwieńsk i Zielona Góra.

Koncepcja budowy przewiduje w większości drogi wysypane tłuczniem z miejscami postojowymi i biwakowymi. Ma połączyć się z istniejącą ścieżką Odra - Nysa, biegnącą wzdłuż granicy polsko - niemieckiej.

Nie jest jeszcze znany koszt budowy planowanej ścieżki

- Chcemy, żeby do idei budowy włączył się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. Trudno pominąć tutaj też rolę urzędu marszałkowskiego - wymienia C. Fiedorowicz. - Myślę, że realizacja tego pomysłu będzie rozłożona na minimum 3 może 4 lata.
Niestety nie jest jeszcze znany koszt budowy planowanej ścieżki. Te będą znane, gdy powstanie projekt.

- Chcielibyśmy przygotować studium wykonalności i starać się o pieniądze na budowę ze środków Unii Europejskiej - dodaje wójt Świdnicy Adam Jaskulski. - Wszystko w ramach związku międzygminnego. Starania trzeba zacząć jeszcze w tym roku. A realizować w systemie zaprojektuj i zbuduj. Ten system się sprawdza.

Planowana ścieżka z Zielonej Góry do Zasieków będzie mieć ponad 60 km długości (razem z istniejącym odcinkiem z Lu-bska na granicę). Będzie jedną z dłuższych w regionie.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Marek Białowąs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.