opr. AG

Pięć ważnych cech idealnego opiekuna osoby starszej

osoba starsza Fot. 123RF Opiekunom osób starszych nie powinno zabraknąć pracy.
opr. AG

W Polsce żyje 15 mln osób w wieku 60 i więcej lat. Oznacza to - w najbliższej przyszłości - wzrost popytu na wykwalifikowanych opiekunów.

Temat opieki nad seniorami i opiekunów staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Warto przypomnieć, że słynna coroczna akcja charytatywnej zbiórki pieniędzy dotyczyła w tym roku właśnie seniorów. Praca opiekuna osoby starszej, choć niełatwa i wymagająca, może być skutecznym sposobem na aktywizację zawodową osób pozostających bez zajęcia, a także - co wynika z różnic kursowych i poziomu zarobków w innych krajach UE - źródłem wsparcia dla domowego budżetu w przypadku emigracji zarobkowej. Ostrożne szacunki mówią, że opiekun osoby starszej może zarobić za granicą do kilku tysięcy złotych miesięcznie netto, mając zapewniony nocleg i wyżywienie. To niebagatelna kwota, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że typowa opiekunka z reguły gromadzi te środki za granicą, a wydaje je w Polsce, po powrocie do domu.

Jak odnaleźć się w nowym zawodzie i jaką osobą powinien być dobry opiekun? Oto najważniejsze cechy dobrego opiekuna osoby starszej według Promedica24 - największej w Polsce firmy organizującej pracę dla opiekunek w Polsce i za granicą.

Empatia - idealny opiekun powinien posiadać łatwość wczuwania się w sytuację i emocje podopiecznego oraz jego bliskich; empatia oznacza zrozumienie tego, co czuje drugi człowiek, bez ulegania jego emocjom; tego typu cechą charakteryzują się osoby, które mają doświadczenie w pracy z ludźmi;

Sympatia i życzliwość wobec otoczenia - dobry opiekun osoby starszej z sympatią i życzliwością odnosi się do wszystkich ludzi, a do seniorów w szczególności; sympatia wobec starszych to warunek konieczny do podjęcia tej pracy;

Zdolność adaptacji - idealny opiekun łatwo dostosowuje się do nowych warunków; w domu każdego podopiecznego są różne zasady, nie ma dwóch takich samych podopiecznych, a umiejętność odnalezienia się w nowych warunkach to wręcz bezcenna cecha dobrego opiekuna osoby starszej;

Cierpliwość - osoba starsza to człowiek zmagający się z własnymi ograniczeniami, a często walczący z dolegliwością lub chorobą; jego postrzeganie świata i szybkość reakcji są coraz słabsze. Każdy opiekun seniora powinien być zatem obdarzony solidną porcją cierpliwości; bez tej cechy nie da się wykonywać zawodu opiekuna osoby starszej;

Łatwość nawiązywania kontaktów - idealny opiekun to osoba otwarta na świat i łatwo nawiązująca kontakty z innymi ludźmi, potrafiąca słuchać i rozumieć komunikaty, które otrzymuje.

Część powyższych cech można w sobie wykształcić bez większego wysiłku, zwłaszcza jeśli ma się za sobą doświadczenie w pracy z ludźmi i w sektorze usługowym. Warto jednak pamiętać, że nasza wartość na rynku pracy rośnie wraz z umiejętnościami, którymi dysponujemy. Dobry opiekun osoby starszej to osoba raczej sprawna fizycznie (niektóre czynności związane z opieką wymagają wysiłku) i posiadająca czynne prawo jazdy (często okazuje się, że rodzina podopiecznego udostępnia samochód w celu łatwiejszego sprawowania opieki). Czasami - chociaż to akurat nie jest warunek konieczny - przydaje się określone wykształcenie, jak medyczne czy terapeutyczne.

W przypadku wyjazdu za granicę w charakterze opiekuna osób starszych nieodzowna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka obcego. Opiekunom i opiekunkom wyjeżdżającym za granicę przydają się zwłaszcza język angielski i niemiecki, a to ze względu na fakt, że Wlk. Brytania i Niemcy to kraje wskazywane jako te, w których zapotrzebowanie na usługi opieki nad osobami starszymi będzie rosło.

opr. AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.