opr. AG

Pięć ważnych cech idealnego opiekuna osoby starszej

osoba starsza Fot. 123RF Opiekunom osób starszych nie powinno zabraknąć pracy.
opr. AG

W Polsce żyje 15 mln osób w wieku 60 i więcej lat. Oznacza to - w najbliższej przyszłości - wzrost popytu na wykwalifikowanych opiekunów.

Temat opieki nad seniorami i opiekunów staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Warto przypomnieć, że słynna coroczna akcja charytatywnej zbiórki pieniędzy dotyczyła w tym roku właśnie seniorów. Praca opiekuna osoby starszej, choć niełatwa i wymagająca, może być skutecznym sposobem na aktywizację zawodową osób pozostających bez zajęcia, a także - co wynika z różnic kursowych i poziomu zarobków w innych krajach UE - źródłem wsparcia dla domowego budżetu w przypadku emigracji zarobkowej. Ostrożne szacunki mówią, że opiekun osoby starszej może zarobić za granicą do kilku tysięcy złotych miesięcznie netto, mając zapewniony nocleg i wyżywienie. To niebagatelna kwota, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że typowa opiekunka z reguły gromadzi te środki za granicą, a wydaje je w Polsce, po powrocie do domu.

Jak odnaleźć się w nowym zawodzie i jaką osobą powinien być dobry opiekun? Oto najważniejsze cechy dobrego opiekuna osoby starszej według Promedica24 - największej w Polsce firmy organizującej pracę dla opiekunek w Polsce i za granicą.

Empatia - idealny opiekun powinien posiadać łatwość wczuwania się w sytuację i emocje podopiecznego oraz jego bliskich; empatia oznacza zrozumienie tego, co czuje drugi człowiek, bez ulegania jego emocjom; tego typu cechą charakteryzują się osoby, które mają doświadczenie w pracy z ludźmi;

Sympatia i życzliwość wobec otoczenia - dobry opiekun osoby starszej z sympatią i życzliwością odnosi się do wszystkich ludzi, a do seniorów w szczególności; sympatia wobec starszych to warunek konieczny do podjęcia tej pracy;

Zdolność adaptacji - idealny opiekun łatwo dostosowuje się do nowych warunków; w domu każdego podopiecznego są różne zasady, nie ma dwóch takich samych podopiecznych, a umiejętność odnalezienia się w nowych warunkach to wręcz bezcenna cecha dobrego opiekuna osoby starszej;

Cierpliwość - osoba starsza to człowiek zmagający się z własnymi ograniczeniami, a często walczący z dolegliwością lub chorobą; jego postrzeganie świata i szybkość reakcji są coraz słabsze. Każdy opiekun seniora powinien być zatem obdarzony solidną porcją cierpliwości; bez tej cechy nie da się wykonywać zawodu opiekuna osoby starszej;

Łatwość nawiązywania kontaktów - idealny opiekun to osoba otwarta na świat i łatwo nawiązująca kontakty z innymi ludźmi, potrafiąca słuchać i rozumieć komunikaty, które otrzymuje.

Część powyższych cech można w sobie wykształcić bez większego wysiłku, zwłaszcza jeśli ma się za sobą doświadczenie w pracy z ludźmi i w sektorze usługowym. Warto jednak pamiętać, że nasza wartość na rynku pracy rośnie wraz z umiejętnościami, którymi dysponujemy. Dobry opiekun osoby starszej to osoba raczej sprawna fizycznie (niektóre czynności związane z opieką wymagają wysiłku) i posiadająca czynne prawo jazdy (często okazuje się, że rodzina podopiecznego udostępnia samochód w celu łatwiejszego sprawowania opieki). Czasami - chociaż to akurat nie jest warunek konieczny - przydaje się określone wykształcenie, jak medyczne czy terapeutyczne.

W przypadku wyjazdu za granicę w charakterze opiekuna osób starszych nieodzowna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka obcego. Opiekunom i opiekunkom wyjeżdżającym za granicę przydają się zwłaszcza język angielski i niemiecki, a to ze względu na fakt, że Wlk. Brytania i Niemcy to kraje wskazywane jako te, w których zapotrzebowanie na usługi opieki nad osobami starszymi będzie rosło.

opr. AG

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.